| XMASTEROX a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a si as vrea sa stiu daca metodologia cu privire la repartizarea computerizata a suferit modificari fata de anul trecut,iar daca nu, in ce mod afecteaza ordinea in care optezi la licee.Mersi.

4 răspunsuri:
| predadamariscarmina a răspuns:

Repartizarea computerizata nu a suferit nicio modificare. pai fiecare copil are o medie, iar tu vei fi repartizat in functie de media ta. de exemplu tu vrei sa intri la cel mai bun liceu iar tu ai media 9, 78 iar ultimul loc a fost ocupat de unu cu media 9, 79 atunci vei fi repartizat la urmatoru liceu pe care ti l-ai ales tu si tot asa pana cand te incadrezi intr-un liceu cu media pe care o ai.

| alessia5158 a răspuns:

1.A fost schimbat modul de calcul al mediei de admitere si, evident, calendarul admiterii-- vezi ordinul:http://www.avocatnet.ro/......-2015.html
2.Ordinea optiunilor inscrise in fisa de inscriere este un factor esential in procesul de repartitie computerizata. Iti asumi un risc :
*daca te supraevaluezi in cazul in care ai avut rezultate modeste in clasele 5-8
*daca esti indecis/a
* daca completezi gresit codurile in fisa de inscriere,
*daca NU completezi fisa de inscriere cu un numar suficient de mare de optiuni,
*daca nu cunosti bine oferta educationala a scolilor din orasul tau.

p.s. Singura brosura postata pe internet este cea a Inspectoratului scolar Bucuresti --- pana la momentul cand vei primi brosura edita de Inspectoratul din judetul de domiciliu, studiaz-o pe cea din link-ul:http://www.ismb.edu.ro/......014_15.pdf

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Art.2. Evaluarea naţională pentru absolvenții clasei a VIII-a se desfăsoară în anul scolar 2013-2014 în conformitate cu Metodologia de organizare si desfăsurare a evaluării naţionale pentru elevii clasei a VIII-a în anul școlar 2010-2011 prevăzută în anexa nr. 2 la Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului si sportului nr. 4801/2010 privind organizarea si desfăsurarea evaluării naţionale pentru elevii clasei a VIII-a în anul scolar 2010-2011, și cu prevederile prezentului ordin." - SURSA = ORDINUL nr. 4924/29.08.2013 privind organizarea şi desfăşurarea evaluării naţionale pentru absolvenții clasei a VIII-a în anul şcolar 2013-2014 :
http://subiecte2014.edu.ro/......I_2014.pdf

Deci, Metodologia NU s-a modificat, dar s-a schimbat modul de calcul al mediei!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Toate cele bune.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Vezi toate informatiile actualizate pe www.edu.ro
Succes!
Pa, pa.