| anonim_4396 a întrebat:

Sunt pe aici studenti la medicina sau poate chiar doctori care ar putea sa imi dea un sfat in legatura cu facultatea de medicina? Adica din ce se da examen de intrat si cam ce se face in primii ani de studiu.Multmesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Despre examenul de admitere, variaza de exemplu daca vrei la medicina generala va fi putin mai greu examenul.Ideea e ca depinde unde vrei sa dai.La București ai la examenul de admitere 60 de intrebari anatomie si 40 chimie organica sau fizica.La cluj alta poveste ai si anorganica.Sau in unele locuri am inteles ca trebuie neaparat chimie organica.Iar la Targu Mures din cate stiu ei dau doar la bio.Deci depinde la ce facultate din tara vrei.Si bibliografia mai variaza.La bio in majoritatea cazurilor trebuie sa inveti manualul de clasa a xi-a de la corint, cel roșu.Bafta!

1 răspuns:
| Yurisa a răspuns:

Depinde de facultate si de specializare