| imax a întrebat:

Sunt sigur ca aproape toti ati auzit de urmatoarea "smecherie" : "Alege un numar de la 1 la 10. Mama ta iti da inca pe-atata. Eu iti dau. Hotii iti fura jumatate. Mama ta isi ia partea inapoi. Numarul ramas este x/2."
Ecuatia este cam asa:
i=nr. initial; x=nr. pe care il dau; r=nr. ramas
(2i+x)/2-i=r >= i+(x/2)-i=r >= x/2=r
As vrea sa-mi spuneti un algoritm cu care sa determin numarul la care s-a gandit persoana respectiva(i). DAU FUNDA!

2 răspunsuri:
| parsanel a răspuns:

Sincer cred ca te as putea ajuta daca mi-ai spune ce este algoritm

| imax explică (pentru parsanel):

Algoritmul ii o metoda de rezolvare, altfel nu stiu sa iti explic