| kolokolo13 a întrebat:

Tocmai am terminat liceul si nu stiu ce facultate sa aleg. In mod normal, eu sunt bun la geografie si mi-ar placea sa continuu cu aceasta disciplina, dar ii aud pe multi care spun ca n-o sa am viitor daca aleg aceasta facultate. Voi care facultate credeti ca e de viitor?

2 răspunsuri:
| SerShadow a răspuns:

Salut kolokolo!

Cel mai important e sa faci ceva nu la care neaparat esti bun ci ceva ce-ti iti place pentru ca profesand cu placere te vei perfectiona dar ca sa iti raspund la a doua intrebare, daca de viitor te referi la bani: tot ce inseamna "petrol" (extractie, prelucrare etc.), asta insemnand sa te inscrii la IPG (Institutul de Petrol si Gaze de la Ploiesti daca se mai numeste asa), alta ar fi orice tine de informatica dar aici tb chiar sa iti si placa si sa fi si bunicel, si varianta pe care eu mai de mult am ales-o si nu o regret Academia Navala Mircea cel Batran sau Universitatea Maritima Constanta pentru a urma o cariera pe mare.

| kolokolo13 explică (pentru SerShadow):

Geografia o stapanesc foarte bine, dar ma descurajez auzindu-i pe cei din jur spunand ca imi voi gasi greu un loc de munca dupa terminarea facultatii.