| XxAlexandruxX a întrebat:

Tot sunt nelamurit cu evaluarea nationala de azi la romana ce era acolo subiectiva sau predicativa? Eu am pus subiectiva, restul au pus predicativa dar eu tot subiectiva cred ca este thinking va rog spuneti-mi vreau multe raspunsuri

41 răspunsuri:
| Soborigozaur a răspuns:

Este subiectiva, iti spun sigur. Asa ne-a zis si profa noastra si e o profesoara f buna

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaSt97 a răspuns:

E subiectiva.Am intrebat-o si noi pe profa de romana happy

| DSabb a răspuns:

Subiectiva ewinking

| zalisa a răspuns (pentru Saataan):

rolling on the floor))))))))))))))0

| qFaustus a răspuns:

E subiectiva happy ne-a spus si noua profa' noastra.-Have a nice day.-

| SerenaVDW a răspuns:

ESTE SUBIECTIVA pentru numele lui Dumnezeu! Bucura-te ca n-ai fost fraier ca mine sa scrii corect si sa tai I don't want to see

| 12stefy a răspuns:

Doamne dar ce dusi sunt unii. Cum naiba sa fie ma atributiva? E interpretabil intre predicativa si subiectiva, dar in niciun caz nu e atributiva. Eu am pus predicativa, dar sincer, toata lumea se contrazice, e clar ca e interpretabil si ar fi trebuit sa dea ceva mai clar.

| yaquzo a răspuns:

Predicativa

| Alexa_8901 a răspuns (pentru 12stefy):

Ai dreptate dumilaughing

| Firefly20 a răspuns:

Deci toti profesorii de la noi de la scoala spun ca e PREDICATIVA.

| Iulya17 a răspuns:

Eu am pus Subiectiva happy

| CalinZap a răspuns:

Este in egala masura subiectiva si perdicativa. asa mi-au spus mai multi profesori.
Daca "dificultatea" nu era articualata cu articol hotarat, atunci cu siguranta subiectiva.
De exemplu propozitia: Aceasta este aceasta. NU putem sti care e subiectul sau care e numele predicativ, iar daca aducem la nivel de fraza propozitia aceasta este foarte asemanatoare cu fraza noastra. Asadar, singura varianta gresita era atributiva.
Propozitia subordonata era in egala masura subiectiva cat si predicativa.

| GaByX a răspuns:

Se pare ca eu sunt cel mai fraier...am pus varianta c.si am scris predicativa...pe cand era b.predicativa si c.subiectiva.
nu stiu eu zic ca era predicativa asa ne-a spus si profa noastra.dar toti colegii mei au pus subiectiva.

| 12stefy a răspuns:

Majoritatea a optat pentru subiectivă, deşi propoziţia "Ceea ce mă jenează" era una predicativă.

"Dacă pui subordonata după principală şi nu înaintea ei, aşa cum este în textul original, şi faci contragerea (Dificultatea răsfoirii este jena - n. r.), lucrurile sunt mai clare. Subordonata este predicativă", a explicat pentru gândul Irina Georgescu, profesor de limba şi literatura română la Colegiul Naţional Sf. Sava din Bucureşti.

Sursa: http://www.gandul.info/......or-9779807

| BiancaSweetGirl a răspuns:

Este subiectiva scris si in barem si nu este predicativa pentru ca nu exista un predicat nominal incomplet

| ChocolateAddict a răspuns (pentru 12stefy):

Asta e parerea unei profesoare.In barem scrie ca e subiectiva.Si e logic pana la urma. Ceea ce este element de relatie pentru subiectiva.

| 12stefy a răspuns (pentru ChocolateAddict):

Corectie: asta e parerea unei profesoare de la cel mai bun liceu din Romania! Si "ceea ce" este element de relatie si pentru predicativa. N-ai niciun argument. Nimic nu e logic la exercitiul asta pana la urma. Ar trebui sa se puncteze si predicativa si subiectiva. Asa e cel mai corect!

| adriansteaua a răspuns:

SUBIECTIVA! am scris subiectiva am taiat am scris predicativa am taiat am scris atributiva am taiat in final mare de tot c. subiectiva laughing ooooooohh ce inspiratie de moment

| Beiu_Antoniu_1997 a răspuns (pentru ChocolateAddict):

Mai uite-te in caiet sa vezi ce scrie. Nu mai comenta daca nu ai habar.

| Pufulinna a răspuns:

Deja e o aberatie. Fuack ministerul educatiei. Ar trebui sa acorde puncte celor care au scris subiectiva sau predicativa, asa e cel mai corect. Sa vina ei cu argumente, cum ca e subiectiva. oh go on

| andrey32 a răspuns:

In primul rand propozitia principala este : ESTE DIFICULTATEA RASFOIRII iar subordonata:CEEA CE MA JENEAZA... daca facem contragerea rezulta "jenanta este dificultatea rasfoirii" sau "jena este dificultatea rasfoirii "iar cand inversam(ramanand acelasi lucru ca inainte)rezulta "dificultatea este jenanta" unde jenanta este NP, facand expansiunea aceasta devine propozitie PREDICATIVA.Si pana la urma si propozitia principala are deje subiect, DIFICULTATEA RASFOIRII (a EI, a rasfoirii)

| Barbaru_Vlad_1994 a răspuns:

Am facut o comparatie a comentariilor intre cei care sustin subiectiva si cei care sustin predicativa. Da e foarte interesant si daca ati face si voi v-ati da si voi seama la ce ma refer. Ati adus cele mai jalnice argumenete (cei care au facut) cum ca este subiectiva. "Am vb. cu profii de la mine si au zis ca tot subiectiva" si ce sa-ti zic! Si eu am vorbit cu profesorii mei ce sustin faptul ca este predicativa, comisia din judetul meu facand contestatie la ministerul invatamantului + reclamatiile pe care le va primi din toate partile tarii pana maine la ora 15:00. Si sa nu uitam de contestatii. Scoala e facuta ca sa gandesti nu ca sa stai sa inghiti tot ce vine in gura, dar din pacate nici ministerul nu stie astalaughing

| Barbaru_Vlad_1994 a răspuns:

Am facut o comparatie a comentariilor intre cei care sustin subiectiva si cei care sustin predicativa. Da e foarte interesant si daca ati face si voi v-ati da si voi seama la ce ma refer. Ati adus cele mai jalnice argumenete (cei care au facut) cum ca este subiectiva. "Am vb. cu profii de la mine si au zis ca tot subiectiva" si ce sa-ti zic! Si eu am vorbit cu profesorii mei ce sustin faptul ca este predicativa, comisia din judetul meu facand contestatie la ministerul invatamantului
Scoala e facuta ca sa gandesti nu ca sa stai sa inghiti tot ce vine in gura, dar din pacate nici ministerul nu stie astalaughing

| Gavrilescu_Cristian_1997 a răspuns:

Eu zic ca se vor puncta amandoua (sper). Eu am zis ca e predicativa, dar acest subiect nu este de nivelul clasei a 8-a in niciun caz. Eu sper sa se ia amandoua in calcul.

| Calin1111123456 a răspuns:

E atributiva sper sa se uite cineva la acest raspuns.Din doua motive primul este ca punem intrebarea "care este dificultatea rasfoirii" si atr. raspunde la intrebarea care.Iar al doilea motiv este ca mereu ca sa fie atributiva in principala se gaseste un subst sau adj si acest lucru se intampla"dificultatea rasfoirii".Un destept spune ca este subiectiva.Gasiti elementul regent.Ca cica este expresie verbala impersonala.Nu vad, expresie verbala impersonala"e bine" e rau, e cu putinta.

| ILikeSummer a răspuns:

Eu am pus atributiva.happy

| FFFei a răspuns:

Eu predicativa daca ala e articulat de ce naibi sa pun SB

| dimi2011 a răspuns:

DACA CREDETI CA ESTE PREDICATIVA SEMNATI! http://www.petitieonline.com/forum/34394/start/650