| JustAod a întrebat:

Salut TPU, trec clasa a 9-a si astăzi am aflat ca am intrat la liceul economic, profilul este servicii,si as vrea sa ma mut la un alt liceu pe stiinte ale naturii, va trebuii sa dau examen de diferențiere? Daca da, din ce?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acum nu este posibil, ci dupa terminarea clasei a IX, ca asa nu ar mai da nimeni examene la liceu, ci toti s-ar transfera unde are chef si vrea favoruri.

| JustAod explică (pentru Violleta2022):

Stiu,dar ma refeream dupa ce termin clasa a 9-a daca trebuie sa dau diferentiere sau nu

| Violleta2022 a răspuns (pentru JustAod):

Da, este obligatoriu si eliminatoriu sa sustii examnele de diferenta, fiindca treci de la un profil la altul.
Nu ai fi dat diferente daca te transferai la acelasi profil, contand numai media generala de la sfarsit de an si situatia ta (daca ai medii incheiate, daca esti corijent la ceva sau ai note scazute la purtare).

| Lunyxoxo a răspuns:

Buna! Eu tocmai m-am trasferat de la economic la un liceu teoretic, pe filologie, cls a 10 a. Media anuala din cls a 9 a (facuta in economic ptc te poti transfera doar la final de an, in vara) conteaza cel mai mult. trage tare sa ai peste 9! Diferente vei da din muzica, desen si informatica. fiecare are 2 probe, oral si scris care le dai una dupa alta. (una dureaza cam 50 min). Programa/ ce trebuie sa stii este cel mai probabil pe siteul scolii dorite. In functie de ce liceu alegi, vei avea competitie si bataie pe locuri. Din informatica dau si cei care se transfera pe mate-info dar este ALT TIP de informatica cu cerinte putin mai diferite! Testul il dai pe foaie si este destul de greu din ce am auzit. Sfatul meu ar fi sa iti iei un profesor si sa mergi la cateva ore; te va ajuta ENORM. Cat despre desen si muzica, este toceala. trebuie sa inveti toata programa mentionata de ei. si DA, trebuie sa desenezi. DA, trebuie sa canti. cel putin asa a fost la mine. Suna super intimidant dar se poate daca te chinui putin.