| unlucky785 a întrebat:

va rog ajutati-ma..sunt la liceu, clasa aXa.din generala am o problema cu matematica.pur si simplu nu stiu nimic! nimic! altii mai stiu cate ceva eu doar tabla inmultirii jur..desi sunt la filologie,avem un profesor nou, si da facem doar doua ore pe saptamana dar eu mor de frica...incepe sa ma doara burta cand avem mate..ca niste fluturi in stomac..imi e frica sa nu raman corigenta! la celelalte materii ma descurb bine,dar fara mate, fizica si chimie! multumesc

Răspuns Câştigător
| Cocochannel a răspuns:

Mai cunosc pe cineva in situatia tahappy Daca e sa te intrebe de integrale sau alte alea, spune-i profului ca ai invatat la teoria literaturii. Poate te asculta din ea, si ai scapat.La noi cam asa se procedalaughing

4 răspunsuri:
| CeaCuMasca a răspuns:

Păi ce ai făcut până acum? Îți dai seama că ai irosit vreo 6 ani, ani în care alții se perfecționau la mate? Trebuia să îți antrenezi mintea de mult, acum normal că scârțâie, dacă ai lăsat-o să mucegăiască.
Cam târziu, zău.Mai ai 2 ani și termini.În ăștia doi ani poți ajunge, eventual, la nivel de clasa a 8-a,dacă zici că nu știi nimic.Și cu ce să te ajutăm noi? Nu există vreun ser magic care îți introduce matematica în cap fără să depui nici un efort. Dacă nu poți singură să îți iei una bucată culegere,un pix și să te apuci de învățat de la început, du-te la meditații.Dar ce, voi nu rezolvați exerciții în clasă? Nu ești atentă de loc, sau chiar nu înțelegi? Roagă și tu o prietenă, ceva colegi să îți explice ce și cum.

| unlucky785 explică (pentru CeaCuMasca):

Am incercat si cu meditatii..eu caut ajutor..nu critici..pentru ca la celelalte materii sunt foarte buna. fara partea reala.pur si simplu e o fobie..imi e frica..nu o inteleg! sunt atenta, dar nu o pot intelege!

| CeaCuMasca a răspuns (pentru unlucky785):

Și cât timp ai făcut meditații? I-ai precizat meditatorului/oarei că vrei să fii luată de la inceput? De ce v-ați oprit? Poate era un/o profesor/oară nașpa.

| Cocochannel a răspuns (pentru CeaCuMasca):

Pe bune, parca esti o profa d'aia cu ochelari si aratator happy Nu a venit aici s-o criticam si sa-i facem morala, ca-i satula, sunt convinsa. Uite ca programa asta romaneasca cum ca tot omu' trebuie sa rezolve cate-n stele si-n luna nu se potriveste pentru toata lumea. Dincolo nu e ca la noi: nimeni nu chinuie un copil sa faca performanta la fiecare obiect. Daca acel copil are o inclinatie catre ceva anume, acolo se canalizeaza-nu i se baga fortat pe gat ca asa vor unii sa le stalceasca mintile. Daca stie sa numere, sa socoteasca si tabla inmulti ajunge.La ce te-a ajutat pe tine-practic-in viata de zi cu zi matematica de performanta.Pai hai s-o luam si logic!
Daca fetei ii plac florile raului, de mucegai sau albastre, care-i problema noastra sa-i sarim in cap?