| Enter27 a întrebat:

va rog sa ma ajutati cu ceva. sincer nu prea imi place sa invat la scoala am note foarte mici dar as vrea totusi cand ma fac mai mare sa lucrez intro conpanie si sa fiu platiti si binisor. Ce parere aveti daca nu invat si fac numai practica sau ceva in genu o sa reusesc. sau spuneti-mi ce sa fadc plz dati-mi exemple de meserii care m-as putea apuca.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

GamerBoy, facultatea ai facut-o si la stat(fara taxa)? Daca da, esti bun pentru ceea ce ai povestit pana acum.
La halul in care-ti descrii tu viata in scoala ai zice ca recomanzi tuturor sa se lase in voia sortii...ca totul e degeaba => nu generaliza prin experienta ta! Nu zice nimeni sa fii ultimul tocilar sau cel mai indiferent. N-a zis nimeni ca daca termini poimaine o facultate esti gata angajat. Poti sa ajungi si mai devreme angajat sau mai tarziu. Totul depinde de cat te duce capul, ce aptitudini ai, ca nicio facultate nu te pregateste pentru un job real, dar tu esti nevoit sa te pregatesti in particular, mai faci o practica, cursuri adiacente, astfel se mai adauga la experienta in CV...necesara mai ales pentru IT, fiind cel mai cautat domeniu. Facultatea iti baga pe gat mai mult teorie, 90% din ea aproape ca nici nu-ti va folosi decat daca te duci la master sau doctorat.

Egalitate intre oameni n-a existat niciodata si nu va exista. Asta face diferenta si la ocuparea unui loc de munca. Acum normal ca depinde si de domeniul ales de tine, aici fac referire si la colegul tau tocilar care n-a ajuns prea grozav. Pana la urma, daca e sa te angajezi la fast-food, nu e mare inginerie ce ai de facut acolo. Dar daca e vorba de un domeniu mai inalt, bine platit...eh, aici e greu! Viata devine grea astfel, dar nu neaparat daca ambitie si capabilitate exista!
E adevarat ca mai conteaza si relatiile/pilele, dar in anumite domenii sunt inutile, cum ar fi IT-ul unde conteaza prea putin. Daca esti bun...nu mai conteaza altceva mai ales ca sigur iti gasesti undeva un job.

13 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Invatarea unei meserii presupune, obligatoriu, o parte teoretica si una practica. Daca, in clasa a 8-a, optezi pentru o scoala profesionala( scoala de arte si meserii) faci cele 10 clase obligatorii si daca doresti, inca 1-2 ani de pregatire in meseria care figureaza in lista de specializari a scolii.Aceste scoli profesionale de stat sunt gratuite dar au dezavantajul unei oferte foarte restranse de specializari(meserii). Exista insa, scoli particulare acreditate (cu plata cursurilor) care ofera pregatire in mult mai multe meserii decat scolile de stat.
Cand iti alegi o meserie, te consulti cu parintii, rudele, cunoscutii daca acestia sunt meseriasi (mecanici, fierar-betonisti, instalatori, dulgheri si altele)--- ei te pot ajuta cu informatii despre avantajele si dezavantajele meseriei sau iti pot oferi ajutor in deprinderea practica a meseriei, adica te fac ucenicul lor.

| mgtow a răspuns:

Daca nu iti place sa inveti la 21 de ani te apuci sa faci scoala de soferi pentru camion - autotren - autobuz si ai deja o facultate in buzunar ori te bagi la o facultate ca sa devii mecanic de locomotiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai calm.Tu ai impresia ca daca inveti bine, o sa ai un job bine platit? crezi ca invatatul o sa te ajute pe mai departe in cariera? crezi ca angajatorul, sau cand o sa te duci sa te angajezi o sa fii intrebat, ce note ai avut in anii de scoala? Nu vezi ca sunt o gramada care au tocit pe bancile scolii/facultatii si degeaba.Nu au reusit sa profeseze meseria pentru care au facut 4-5 ani de studii.Si ii vezi ca se pierd,si i-si zic: 'ba da prostul de mine,de ce a invatat in halul asta,daca nu reuseste sa se angajeze undeva'. Nici mie nu mi-a placut cartea,sa invete,pur si simplu, nu pentru ca nu ma ducea capul, dar nu-mi placea sa stau toata ziua cu cartea in mana, preferam sa stau la pc, sau sa ies cu prietenii sa bat strazile.Eu chiar nu ii intelegeam pe aia, frate ii vedeam pe la ore, cu mana ridicata, care de care sa raspunda sa ia o nota mare.Eu am invatat atunci cand am dat capacitatea si bacalaureatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca luam nota 5 sau nota 10, bine era foarte rarlaughing, era acelasi lucru pentru mine.In anii mei de scoala am luat toate notele posibile si imposibile de la 1-10laughing.Nu vedeai la mine daca luam un 4 sa disper, cum fac majoritatea azi, ori au parinti tampiti ori au ei o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai mare nota a mea era 7, 10 luam doar la desen, muzica si religie, si sportlaughing..Mai luam si cate un 8 acolo ratacit, era sarbatoarelaughing.Un singur 10 am luat la matematica asta era in clasa primara, asta a fost singurul 10 luat la matematicalaughing.

| Enter27 explică (pentru anonim_4396):

De curiozitate. acum tu ce meserie ai. sau ce faci ca sa castigi un ban sau ceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru Enter27):

Am terminat Universitatea Maritima Constanta, si acum urmeaza sa plec in voiaj, dar mai am de asteptat o perioadahappy.

| robertpaul a răspuns (pentru anonim_4396):

Si presupun ca acum esti dependent, de parinti...sau tot la pc stai, in casa parintilor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru robertpaul):

Stau in casa cu ai mei, nu cred ca e o nenorocire, banuiesc nu?

| robertpaul a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare dintre noi ne alegem drumul in viata, dar asta nu insemna ca putem spune cuiva ca scoala nu ajuta.Este decizia fiecaruia ce face.stima

| anonim_4396 a răspuns (pentru robertpaul):

Crezi ca daca esti cel mai mare tocilar si inveti de spargi, te ajuta cu ceva in viata? Ai impresia ca daca termini finante-banci si vrei sa te angajezi intr-o banca, de maine gata toate bancile o sa te angajeze? Daca nu ai o relatie nu te baga nimeni in seama, sa ai un loc de munca bine platit.Crezi ca cei care invata de rup i-si gasesc mai repede un job? Iti dau un exemplu: in liceu la mine in clasa era un baiat, era seful clasei, invata bine, a terminat a dat bacul, a terminat si facultatea si ce crezi ca face? crezi ca urmeaza meseria pentru care a facut 3 ani de facultate? din contra si-a format o formatie de rock, si canta' chipurile canta' urletele alea nu cred ca se numeste rock.Si crezi ca castiga o avere din asta? E o formatie underground, necunoscuta de multa lume, ma intreb cat va duce aceasta'formatie'.Am vrut sa-ti dau un exemplu, poate intelegi ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Facultatea am facut-o la cu taxa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

GamerBoy, facultatea ai facut-o si la stat(fara taxa)? Daca da, esti bun pentru ceea ce ai povestit pana acum.
La halul in care-ti descrii tu viata in scoala ai zice ca recomanzi tuturor sa se lase in voia sortii...ca totul e degeaba => nu generaliza prin experienta ta! Nu zice nimeni sa fii ultimul tocilar sau cel mai indiferent. N-a zis nimeni ca daca termini poimaine o facultate esti gata angajat. Poti sa ajungi si mai devreme angajat sau mai tarziu. Totul depinde de cat te duce capul, ce aptitudini ai, ca nicio facultate nu te pregateste pentru un job real, dar tu esti nevoit sa te pregatesti in particular, mai faci o practica, cursuri adiacente, astfel se mai adauga la experienta in CV...necesara mai ales pentru IT, fiind cel mai cautat domeniu. Facultatea iti baga pe gat mai mult teorie, 90% din ea aproape ca nici nu-ti va folosi decat daca te duci la master sau doctorat.

Egalitate intre oameni n-a existat niciodata si nu va exista. Asta face diferenta si la ocuparea unui loc de munca. Acum normal ca depinde si de domeniul ales de tine, aici fac referire si la colegul tau tocilar care n-a ajuns prea grozav. Pana la urma, daca e sa te angajezi la fast-food, nu e mare inginerie ce ai de facut acolo. Dar daca e vorba de un domeniu mai inalt, bine platit...eh, aici e greu! Viata devine grea astfel, dar nu neaparat daca ambitie si capabilitate exista!
E adevarat ca mai conteaza si relatiile/pilele, dar in anumite domenii sunt inutile, cum ar fi IT-ul unde conteaza prea putin. Daca esti bun...nu mai conteaza altceva mai ales ca sigur iti gasesti undeva un job.

| vldi4 a răspuns:

In toate meseriile trebuie sa ai si scoala,insa sunt la care iti trebuie ma putina,la un fastfood,la anumite fabrici(poti incepe ca lucratori si poti deveni chiar inginer,desigur cu anii...), poti chiar sa mergi voluntar in armata(esti platit mai slab fiind doar soldat de grad mic, aici nu poti avansa decat pana la sergent), in magazine, acum totul depinde sa speram ca peste cativa ani nu se va cere bacul si competente pe calculator pentru ciobanilaughing
Era o glumatongue Bafta(PS:faza cu ciobanii nu se referea la tine)