| andreipictor a întrebat:

va rog spuneti-mi si mie ce trebuie sa fac ca sa intru la un liceu de arta si daca e ca la un liceu normal pe profile,

Răspuns Câştigător
| dilayla0 a răspuns:

Buna! ca sa intri la liceul da arta trebuiee evident sa ai si talent. Un liceu de arta din cate stiu este impartit in doua muzica si desen. Referindu-ma la desen profesori cauta sa stii lucrurile elementare cum sa amplasezi umbra cum sa construiesti ceva sa tragi o linie corect(daca doresti sa trasezi un segment nu trebuie sa il faci dinmai multe lini ci un singura chiar daca e ma stramba o poti corecta trasand alta) sa nu ai tendinta sa stergi cu radiera incearca sa stergi cat mai putin. Din cate stiu eu la liceul de arta conteaza 25% ce faci la examene si 75% ce faci la probele de la liceu.Ar trebui sa vorbesti cu profesorul de la clasa de desen dar mai important este sa mergi impreuna cu un parinte la secretariatul liceului si acolo vei afla mai multe informati despre cursurile de pregatire inainte de a da probele. Si ai grija pentru ca exista mare competitie la liceele de arta pentru ca sunt niste licee foarte cautate si bune. Sper sa iti fie de folos

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi mai mult pe www.edu.ro
Pa, pa.