| XxXsTyLLeXxX a întrebat:

vreau sa stiu, daca gheata de la polul n se va topi, va afecta nivelul marii? Deoarece proful de fizica a zis ca nu deoarece gheata aceasta pluteste, vreau argumente.

6 răspunsuri:
| Stoica_Nicolae_1973 a răspuns:

Da normal ca il v.a afecta unde crezi ca se scurge gheata aia daca nu in ocean. Daca s.ar incalzi oicum nu v.a mai fii viata pe Pamant se va mari nivelul marii cu 4-5 metri foarte mult

| robby212 a răspuns:

Hahaha.
E vorba de cantități impresionante de ghețari, normal că va crește.Mai precis, crește și acum. Dacă toată gheța se va topi, foarte multe zone de pe coastă și de la țărm nu vor mai putea fi locuite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il va afecta, in sensul ca va creste. De ce vrei argumente acum si nu ai vrut de la proful de fizica? Oricum, daca proful tau de fizica a fost in stare sa zica asa o aberatie imi dau seama cam cat se pricepe la materia asta.

| DaniTDCI a răspuns:

Luand in considerare diferite calcule si etc, daca s-ar topi ar fi cam prapad.

| Victor453 a răspuns:

Depinde cit de multe ghetari, si daca se topesc atunci creste tare nivelul oceanului si poate inunda continente intregi