| LoveDoctor a întrebat:

Vreau sa va intreb care dintre urmatoarele joburi ar fi mai convenabile in raportul timp liber- salariu lunar-stres.
Programator sau Medic?
Sunt inca in liceu si deocamdata merg in paralel spre ambele viitoare posibile joburi, dar vreau sa-mi fac o idee spre care sa ma axez.
Mi-as dori in special sa emigrez undeva in strainatate, dar exista si posibilitatea sa raman aici.

2 răspunsuri:
| Andreea19Alina a răspuns:

Hmm mie mi se pare mai interesant Medic(ceea ce vreau si eu sa devin)deoarece fiind medic toata lumea te respecta, emigrand in strainatate castigi foarte mult si meseria de medic este un satisfacatoare.Si programator e un job in care poti sa castigi f bine sau deloc dar ca programator nu ai sa gasesti, si nu este un jobb pe termen lung.Trebuie sa alegi ce iti doresti, nu ce spun altii!big grin

| Alexstrasza a răspuns:

Da, ca medic esti respectat, dar gandeste-te despre cat stres este vorba? Ca medic poti sa fii si chirurg si estetician, da, probabil este un altfel de stres.

Gandeste-te ce vrei tu sa faci, sa insirui linii cu coduri sau sa salvezi o viata? big grin Stiu ca am pus intr-o lumina mai buna faptul de a fi medic, dar...depinde foarte mult si de ceea ce vrei sa faci.

Indiferent de ce te hotarasti o sa ma bucur pentru tine, pentru ca sunt convinsa ca o sa faci ceea ce iti place. Succes!