| SexyBlue a întrebat:

Salut, trec in clasa a 9a si am o nelamurire : Daca eu, dau un exemplu, sa zicem ca trec a doua optiune Matematica-Informatica, si am media 8.42, iar altcineva care a pus prima optiune Matematica-Informatica are media mai mica ca a mea, imi ia locul? Adica conteaza ordinea optiunilor? Sau conteaza care medie e mai mare?

4 răspunsuri:
| miTzuliK93 a răspuns:

Nu, nu iti ia locul decat daca tu intri la prima optiune. Daca intri si tu la a doua atunci acolo ramai.

| Heliodor a răspuns:

Da, conteaza ordinea optiunilor. Nu te arunca cu licee unde ai sanse mici.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu conteaza ordinea optiunilor ci ordinea mediilor de admitere. De aceea este bine sa treci optiunile in ordinea liceelor la care vrei sa intri mai mult.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Repartizarea se face în ordinea mediilor şi a preferinţelor scrise în Fişa cu opţiuni!

Vezi "Algoritmul de repartizare în licee 2014" la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Info/algoritmul_de_repartizare_2014.pdf

Toate cele bune.