| Florin9Florin9 a întrebat:

Salut tuturor, am două întrebări pentru voi: 1) cum stă treaba cu probele orale?(la bac) Treci indiferent de prestația pe care o ai? Sau dacă ai o prestație slabă îți poți pierde dreptul de a merge la probele scrise? 2) la ce facultate trebuie să dau dacă vreau să devin profesor de istorie?

8 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut!
1)DA,treci indiferent de prestatie, trebuie sa fii doar present fiindca nu se dau note ci calificative(mediu/avansat/experimentat).
Nu poti merge la probele scrise doar daca esti absent!
2)Trebuie sa te duci la facultatea de istorie, simplu!
Mult succes!happy

| Florin9Florin9 explică (pentru Floreenofficial):

Mersi! 1)Atunci e de bine...happy La probele scrise cred că mă voi descurca dar îmi era frică dacă iese rău la alea orele și nu le mai pot da pe alea scrise big grin la română sunt șanse să-mi pice ceva ce nu știu (că cu siguranță n-o să le pot retine pe toate care ar putea să pice) sunt și o fire mai timidă și probabil o să am emoții și o să încep să folosesc limbajul colocvial happy și engleză nu prea știu chiar dacă sunt în clasa a11a, abia leg 2-3 cuvinte ca să fac o propoziție big grin e și vina mea pentru situația asta dar în 5-8 am fost la o școală de la țară (și ști că acolo profesorii nu sunt toți calificați, venea profu' de tic doar așa ca să fie în clasă că nu prea ne învăța engleză și acum mie mai greu să învăț engleza la nivel de conversație.

| CuriousStuff a răspuns:

In general trece toata lumea, calificativele pe care le iei insa nu o sa fie foarte mari daca nu ai o prestatie buna. Insa nu iti afecteaza nota de la bac.
Ca sa devii profesor de istorie trebuie sa faci facultatea de istorie si un modul (separat sau la facultate) de pedagogie.

| Florin9Florin9 explică (pentru CuriousStuff):

1)M-ai liniștit! Că sunt în clasa a11a și am luat în simulări 6 la mate și 6, 30 la română (nu sunt note chiar excelente dar am potențial, dacă fac și puțină meditație cred că am șanse bune să-l iau).Dar sunt o fire mai timidă și probabil o să am dificultăți la probele orele +că există șanse să pice ceva ce nu am prea învățat și o să trebuiască și să improvizez.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Florin9Florin9):

La oral e discutie, nu e de cat ai invatat, ci de cat de bine stii sa te exprimi si sa-ti argumentezi un punct de vedere. La oral chiar nu ai ce sa inveti, e doar capacitatea ta de comunicare, asta nu se prea invata... Evident daca reusesti sa treci de emotii.

| Floreenofficial a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Iti doresc succes.S-ar putea sa se termine totul cu bine, te intereseaza cu un an inainte de bac si asta e bine, inseamna ca iti place sa inveti si ca iti pasa de soarta ta!

| Florin9Florin9 explică (pentru CuriousStuff):

Da! Ai dreptate toată chestia e să trec peste emoții, sper să reușesc (la simulare din cauza stresului cred, am început să tremur din păcate sad ).

| Florin9Florin9 explică (pentru Floreenofficial):

Nu chiar, din a 5a până în prezent am avut medii generale de 7 și ceva, doar semestrul trecut am avut 8, 21. Teoretic mă interesează, practic de exemplu mi-am propus să învăț lecțiile la biologie pentru bac atunci când o să le predea profa dar m-am culcat pe o ureche și n-am învățat mai nimic și trebuie să mă pun în anul ăsta care a mai rămas,, cu burta pe carte '', depinde doar de mine... Am șansa mea să fac din momentul când am dat bacul unul de succes de care îmi voi aminti poate toată viața cu drag, dar e posibil și să fie un dezastru trebuie' să recunosc, dar o să mă străduiesc în anul rămas să mă preocup /pregătesc de bac cat mai bine big grin