| StoicAnalysis a întrebat:

Salut tuturor, am o intrebare pentru cei care au terminat sau sunt in perioada facultatii de mecatronica.
La capitolul matematica. La ce ar trebui sa ma astept si care sunt recomandarile voastre pentru a nu ma chinui prea mult cu materiile?

Primul an din ce am citit si documentat ar fi plin de teorie despre fizica, chimie, matematici speciale, etc. Apoi urmatorii 3 ani vor fi despre studiul mecatronicii in sine.

E ceva ce ar trebui sa fac din timp la una din materiile facultatii?
Orice sfat, idee sau critica constructiva va fi bine acceptata.

Multumesc in avans.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Repeta analiza de liceu, nu in amanunt, dar sa stii teoremele lui Lagrange, Cauchy, cand si cum se aplica...

Sau uita-te direct peste

https://www.google.com/......ps?/search

Eu analiza de liceu nu am inteles-o prea bine (derivate si integrale da, dar limitele de siruri mi-au pus capac).
Am facut si in facultate un semestru de analiza ("normala") si abia am luat 6, 5.

La matematici speciale am luat 8.80, invatand doar 10 zile intensiv.

Daca ai avut peste 8.5 in liceu la matematica, dar pe merit, n-o sa te chinui prea mult nici acum.