| xbastanu a întrebat:

Salut tuturor.As dori sa-mi spuneti vreo 10-15 lucruri despre orasul Stuttgart (obiective turistice,unde se afla, etc.).Nu vreau copy+paste de pe wikipedia sau nu stiu ce alte site-uri..As dori cate idei, cei mai important in cateva propozitii. Ofer funda urgent.

Răspuns Câştigător
| antonG a răspuns:

Stuttgart e un mare oras din sudul Germaniei si un important centru industrial si economic (celebru mai ales pentru industria auto, e "acasa" atat pentru Mercedes cat si pentru Porsche). Am ajuns prin Stuttgart de doua ori pana acum (nu am stat mult, am stat doar cate o zi, de fiecare data) si iti pot sugera cateva chestii.

Daca te pasioneaza masinile, muzeele Mercedes si Porsche sunt obligatoriu de vazut. Atat cladirile in sine (cladiri ultra-moderne facute de arhitecti faimosi) cat si exponatele sunt minunate. Poti vedea masini cu totul deosebite, care merita vazute chiar si daca nu te pasioneaza fenomenul auto. Atat la Porsche cat si la Mercedes intrarea costa rezonabil.

Tot pe partea de masini, prin Stuttgart circula destule masini deosebite, mai ales Mercedes si Porsche (ma refer ca adeseori poti vedea in trafic masini de epoca sau supermasini de exemplu, mai ales in sezonul asta).

Daca te intereseaza arhitectura, poti vedea cartierul experimental Weissenhof Siedlung (unul dintre primele cartiere cu o arhitectura moderna, facut in 1926, de marii arhitecti moderni de atunci). Una dintre case e vizitabila.

Din cate imi amintesc, in centru exista posibilitati de shopping dintre cele mai diverse, dar fiindca nu ma pasioneaza, nu am fost. Orasul e linistit iar seara e cam pustiu.