| PaulaPaulayt1 a întrebat:

Salut următoarea intrebare e doar pentru cunoscători. Exista mentalisti care te pot hipnotiza în public și pot vorbi cu tine in mod subliminal mai ales prin limbajul trupului? Știe cineva despre acest fenomen? Și dacă da, cum e posibil sa fac și eu asa? laughing

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Limbajul trupului este expresia necontrolata a corpului si exprima starea psihicului individului. Insa, constient, se pot simula diferite asemenea stari, ceea ce poate induce in eroare tertele persoane.
Hipnoza este o inductie bio-electrica (telepatica) intre creiere sau prin imagini. Asemenea inductii hipnotice se pot transmite doar spre cei care nu se opun (constient sau involuntar).
Mentalistii sunt acele persoane care cunosc tehnica de manipulare psihica, stapanesc una sau mai multe tehnici de influentare si control asupra perceperii (psihologice) a "pacientilor".

11 răspunsuri:
| PaulaPaulayt1 explică:

Știu ca exista căci am întâlnit un om care mi-a făcut exact ce am scris însă sunt curioasa dacă știu și alții despre asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai prostii ai in cap, ceva serios nu inveti decat sa hipnotizezi oamenii si dupa ce le faci le furi banii?

| PaulaPaulayt1 explică (pentru PaulaPaulayt1):

Nu, nu am intenții de genul. Nici nu știu ce as vrea sa fac dacă ii hipnotizez, ma gândesc aici poate, la ai face sa acționeze asa cum îmi doresc eu. Deci nu cred ca as avea intenții bune oricum. laughing Ce sa zic, ai dreptate, se pare ca numai prostii am în cap. Dar am citit câteva cărți despre asta și întâlnind aceasta persoana am rămas plăcut surprinsa de abilitățile lui.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am raspuns la întrebarea ta dar din greșeală la comentariul meu, dacă vrei sa te uiți.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Dar dar hipnoza nici medicii nu o folosesc nici psihologii, poate fi periculoasa, prea multe filme nu fac bine, doar in filme am intilnit aceste situatii hipnoza si clar fiind film nu era nimic real, dar in viata reala pot exista reacii adverse grave.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am fost la o doamna psiholog și am rugat-o sa ma hipnotizeze și când am simțit ca ma duc în transa aia m-am speriat și am rugat-o sa nu mai facem. Îmi simțeam capul greu

| PaulaPaulayt1 explică (pentru PaulaPaulayt1):

În primul rand asta am simțit și știu ca e pe bune. Am de gând sa fac oricum o hipnoza regresiva. Sau ceva de genul și sunt câțiva specializati pe asta, dacă nu aici în alta tara.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Și oricum nu crezi în lucruri de astea decât când experimentezi pe pielea ta. Nu sunt doar fantezii inventate, sunt lucruri reale dar nu cred ca cineva care face asta și-ar împărtăși secretele cu noi.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru Bula):

Cat de fain! Mulțumesc, meriți funda pe deplin.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru Bula):

Când am trecut prin hipnoza asta de care vorbeam, eram în public și prietenul meu de atunci îmi zicea, tu nu vezi ca omul asta se uita la tine insistent? La care eu am răspuns ca e un om serios și nu ar face asta, eu nu observasem. Și atunci am întors capul sa vad și ochii nostri s-au intersectat într-o clipa. Brusc am simțit cum ceva ca un cordon sau nu știu cum sa îl descriu dar ceva de genul s-a dus din mijlocul frunții mele pana la a lui și s-a creat o legătură. Timpul era dilatat, încetinit și el ma întreba tot felul de lucruri ca de exemplu cine sunt eu, cine cred eu ca e Dumnezeu, ce vreau de la viata. Etc. Dar doar prin intermediul buzelor fără sa aud sunete și eram la o distanta considerabila. Mi a spus el câte ceva, nu o sa dezvălui chiar tot. Și nu eram drogata, eram cât se poate de trează la locul de munca. laughing am rămas complet uimita și nu pot uita de acel om deși au trecut aproape 5 ani.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru PaulaPaulayt1):

Cred ca zilnic ma gândesc la asta și nu pot sa uit cât de neobișnuită a fost acea experienta și as fi vrut măcar o data sa îmi spună și mie cineva cum de e posibil.