| Takizo a întrebat:

Salut!

Voi la liceu (clasele 9-12) de pe ce manuale invatati informatica?
Puteti sa-mi spuneti numele lor si editura, va rog?
As vrea sa ma apuc sa invat informatica de pe manualele de liceu, doar ca nu stiu exact numele manualelor (nu mai sunt la liceu)

2 răspunsuri:
| Andrei0410 a răspuns:

Nu cred ca am facut vreodata informatica de pe manual. Poate doar aia de la mate-info sa aiba niste manuale mai calumea. Dar sa fiu sincer, daca vrei sa inveti informatica, mai bine inveti de pe yt sau gasesti tu site-uri. Acum depinde si ce vrei sa inveti. Daca vrei programare, foarte bun e site-ul W3Schools,, https://www.w3schools.com/ ". Daca vrei doar sa inveti sa folosesti excel, acces, powerpoint si word, gasesti tutoriale foarte bune pe yt. Bafta!

| NLS a răspuns:

Https://ro.scribd.com/doc/189387553/Cartea-de-Algoritmi

Fa rost mai intai de cartea asta (se gaseste si in alte locuri pe net),
e mult mai folositoare decat orice manual de informatica.

Daca stii sa gandesti o problema si sa o diseci in bucati mai usor rezolvabile (asta fac algoritmii in programare si nu numai acolo)
sintaxa programului o inveti in 2 luni.

iar sintaxa C++ o poti invata de aici.
https://www.w3schools.com/cpp/cpp_syntax.asp