| AnaMariaP9 a întrebat:

Vreau sa intru in programul Erasmus de la Facultatea de Drept din Iasi si sa plec undeva in Belgia. Am citit despre toate formalitatile dar nu inteleg cum selectez facultatea la care vreau sa ajung. Ce trebuie sa fac? Si in al doilea rand, ce examene de limba trebuie sa sustin pentru a pleca in Belgia?

Răspuns Câştigător
| deeeeea1 a răspuns:

Facultatea la care vei studia este cea aleasa de ei ( cea cu care are parteneriat afcultatea la care esti tu), iar in ceea ce priveste examenul de limba, este engleza sau franceza, de asemenea limba aleasa de facultatea ta. Tinand cont ca engleza este o limba de circulatie examenul il vei sustine la engleza

| AnaMariaP9 explică (pentru deeeeea1):

Este o sectiune cu Acorduri bilaterale inter-institutionale si acolo sunt mentionate 2 universitati din Belgia. De acolo se alege sau n-au nicio legatura?

| deeeeea1 a răspuns (pentru AnaMariaP9):

Nu cred ca are vreo legatura. De obicei in cadrul programului Erasmus ei stabilesc facultatea la care vei merge.

3 răspunsuri:
| SunnyDay88 a răspuns:

Facultatea ta iti va prezenta oferta cu facultatile la care poti merge.

daca nu ai deja un certificat de limba straina, probabil vei da ori eng ori franceza.