| NickAl3x a întrebat:

Vreau sa invat limba rusa, asa ca un hobby, nu ca as avea prea mult timp ca sunt în clasa a șaptea. Am scris tot alfabetul chirilic după cum urmează(in paranteza dreapta e cum se citește litera libera e litera care o reprezinta in romana): Русского языка[Ruscovo yazyka] : Кириллица:[Kiriulitza] й=i[Y] ц=ț[țe] у=u[u] к=k[k] е=e[ye] н=n[n] г=g[g] ш=w[sh-ș scurt] щ=u[shch-ș mai lung] з=s[z] х=x[kh] ъ=-["-reprezinta pronunțarea tare a consoanei precedente-[u scurt] ф=f[f] Ы=s[y] в=v[v] а=a[a] п=p[p] р=p[r] о=o[o] л=l[L] д=d[d] ж=j[zh] э=e[E] я=/ja/-vocala iotata sau /a/-după o consoana palatalizanta. [YA] ч=h[ch] с=s[S] м=m[M] и=i[I] т=t[T] ь=reprezinta pronunțarea moale a consoanei precedente[I scurt] б=b[B] ю=/ju/-[YU] /u/. Intrebarea :cum sa il învăț mai ușor? 2. E corect? 3..Se poate sa nu fie macar de data asta comentarii care sa zica "învață spaniola"? Si nu, pe Wikipedia nu înțeleg. 3. Dupa ce il învăț, cum ar trebui sa o iau? Sa caut timpul prezent, substantivul, articol? Ca nu stiu ce o sa fac dupa ce învăț alfabetul. Sau sa invat multe cuvinte? Si nu, nu ma concentrez mai mult pe franceza ca nu imi place. dar am 3 de 10 la franceza. Merci.

4 răspunsuri:
| ticataca a răspuns:

Cred ca cel mai simplu ar fi sa-ti faci rost de cateva manuale pentru incepatori si sa incerci sa inveti de acolo. Invatarea alfabetului este un pas foarte important, dar vezi ca in rusa sunt multe exceptii / reguli de scriere. Exista "semn moale" / "semn tare" care se folosesc in anumite cuvinte etc. Din carti inveti cel mai bine. Daca exista pasiune progresele se vad repede. Rusa nu este o limba atat de grea, pe cat pare (pentru un nivel decent de cunoastere). Succes!

| Butterfly00 a răspuns:

Bună.Eu sunt din MD. Am început să învățăm la școală din clasa a cincea.dar eu o știam de la 4 ani big grin
Cu rusificarea asta :I...
Caută niște manuale pentru începători... Ajută multhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la meditatii.

| 0x11111051 a răspuns:

La vorbire ea nu este grea, la scriere si ortografiere, este grea ((.