| Nicux1 a întrebat:

Vreau sa ma dumiresc in legatura cu o lege a fizicii care spune ca actiunea este egala cu reactiunea.
Deci principiul spune că actiunea este întotdeauna egală şi de sens opus cu reactiunea.
Dar spre exemplu, daca copilul trage de ladă (actiune), iar aceasta, la rândul ei, trage de copil cu o fortă egală în modul şi
de sens contrar (reactiune). Ca urmare, efectele celor două forte ar trebui să se anuleze şi lada ar
trebui să rămână pe loc. Totuşi, lada se deplasează.
Explicati-mi cat mai detaliat.

Răspuns Câştigător
| ChrystianSandu a răspuns:

Of, deci aia este tensiunea din fir. Fb = forta băiatului, iar daca forta băiatului este mai mare decât forta de frecare a lăzii, atunci lada se mișca. Daca este pe o panta, intervine Gn (greutatea normala) si Gt (tangentiala) care este Gt = cos (unchii planului) * G, deci daca Fb > Gt+Ff, corpul se mișca.

| ywar a răspuns (pentru ChrystianSandu):

Super, uite mai stie lumea carte! happy ai scris totusi - unchii - in loc de "unghiul"

| ChrystianSandu a răspuns (pentru ywar):

Am auto-corectare pe telefon și dacă cuvântul nu este in db atunci mi-l înlocuiește cu ce vrea el.

4 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Pai asta este.lada nu se deplaseaza, doar sa actionezi cu o forta mai mare, f=mxa. daca te opintesti si tragi mai tare, normal se misca.

| ywar a răspuns:

Iti dau un exemplu foarte simplu si la indemana. Arunci cu o minge in perete. Daca o arunci cu o viteza mica ea se intoarce cu o viteza mica. Daca esti furios si sutezi in perete ca disperatu' happy ea se intoarce fulgerator spre tine. happy E cam neortodox explicat, dar vreau sa te fac sa intelegi.