| Claudiu665 a întrebat:

Salut, vreau sa ma transfer la un liceu real dar in clasa IX nu am facut pic de info eu find la profil uman. imi va fi greu sa invat informatica chiar daca nu stiu nimic si chiar sa recuperez lectile pierdute in a IX?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ai face cea mai mare greșeală posibilă.
Dacă ai înclinații spre partea umanistică nu e recomandabil să treci la profilul real.
Informatica este foarte grea și trebuie să fii bun la mate, la fizică.
Informatică nu înseamnă numai să te joci pe calculator.
După cîteva luni de real vei dori să revii la uman și poate nu se va mai putea.
Stai mai bine acolo unde ești.
Dar dacă nici cu umanul nu te descurci înseamnă că nu ai înclinație spre învățătură, că te chinui degeaba cu liceul iar peste trei ani vei îngroșa rîndurile celor ce vor plînge pe lîngă listele de bacalaureat.
Cel mai cinstit lucru este să faci o școală de meserii, să înveți a face ceva.

| Dianaㄨ a răspuns:

Am fost la mate-info si nu-ti recomand daca ai pierdut 1 an pentru ca iti trebuie foarte multe pregatiri atat la mate, info, cat si la fizica daca este un liceu bun.
Acum, depinde de ambitia ta.
Mult succes!