| MikeMoV a întrebat:

Vreau sa stiu ce specie de sarpe este pe cale de disparitie. Si sa-mi da-ti informatii despre el.

Răspuns Câştigător
| Adina45 a răspuns:

Diverse specii de serpi de pe mai multe continente au disparut complet de pe planeta, ceea ce sporeste ingrijorarea vizavi de declinul global al acestor reptile.

Specialistii au concluzionat ca modificarile climatice reprezinta unul dintre factorii semnificativi ai disparitiei serpilor din zone diferite ale lumii.

Potrivit unui studiu, 11 din 17 specii de serpi din Marea Britanie, Franta, Italia, Nigeria si Australia au pierit pe parcursul a patru ani, incepand cu a doua jumatate a anilor '90. Exista dovezi potrivit carora si serpii din zonele tropicale sunt in pericol de disparitie, in special femelele.

Cercetatorii isi exprima ingrijorarea pe masura ce constata dezvoltarea acestui trend alarmant. Ei declara ca doua treimi din populatia serpilor monitorizati a disparut complet si nu sunt sanse sa revina.

Serpii sunt cei mai mari pradatori din categoria reptilelor, iar extinctia lor la nivel gloabal ar putea avea efecte semnificative asupra mai multor ecosisteme.Deci sunt mai mult de un sarpe pe cale de disparitie