| 7Cosma7WW2 a întrebat:

Am aflat si eu de curand despre o problema de matematica... despre valoarea minima a unei expresii, si nu o inteleg. Ma puteti ajuta? De exemplu: Calculati valoarea minima a expresiei: E(x)= |x| + 5, unde x apartine Z (multimii numerelor intregi). Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| DEBrown a răspuns:

Ne concentram asupra modulului, deoarece 5 este o constanta.
Daca x |x|>0
Daca x>0 => |x|>0
Daca x=0 => |x|=0
Din cele 3 poti deduce ca minimul este x=0 (cea mai mica valoare care poate fi luata de E(x) ).

2 răspunsuri:
| DEBrown a răspuns:

In caz ca nu s-a editat, la prima conditie era: daca x |x|>0.

| DEBrown a răspuns:

Nu stiu ce are, nu vrea sa imi puna semnele.

Scriu pe cuvinte prima conditie:

Daca x mai mic ca 0, rezulta modul din x mai mare ca 0, bineinteles pentru orice x intreg, cum aveai cerinta.