| traveler999 a întrebat:

Salutare, am dat bacul in 2020 insa l-am picat si as dori sa-l dau din nou, insa nu mai stiu la ce materie am picat ca sa ma pot pregati pentru ea, iar codul acela unic l-am pierdut. Aveti idee cum se poate recupera? Secretariatul liceului mi-a spus ca nu il obtin de la ei si cand i-am rugat sa ma indrume au spus ca nu stiu unde laughing

Răspuns Câştigător
| Yui19 a răspuns:

Pentru a afla la ce materie ai picat la Bacalaureatul din 2020 și pentru a obține codul unic de identificare (CUI), poți urma următorii pași:

1. **Contactează Centrul Național de Evaluare și Examinare (CNEE):**
- CNEE este instituția responsabilă cu organizarea Bacalaureatului în România. Poți să-i contactezi pentru a solicita informații despre rezultatele tale și pentru a obține codul unic de identificare.
- Adresa de contact a CNEE este disponibilă pe site-ul oficial al instituției sau poți găsi informații de contact la secretariatul liceului sau pe site-ul Ministerului Educației.

2. **Accesează platforma online a CNEE:**
- CNEE oferă o platformă online unde poți să accesezi rezultatele examenului de Bacalaureat și să obții codul unic de identificare.
- Poți accesa platforma prin intermediul site-ului oficial al CNEE sau direct de pe site-ul Ministerului Educației.

3. **Consultă documentele de examinare:**
- Dacă ai păstrat documentele de examinare de la sesiunea de Bacalaureat la care ai participat, cum ar fi adeverința de examen, acestea ar trebui să conțină informațiile necesare pentru a identifica la ce materie ai picat și pentru a găsi codul unic de identificare.

4. **Contactează secretariatul liceului sau inspectoratul școlar județean:**
- În unele cazuri, secretariatul liceului sau inspectoratul școlar județean ar trebui să poată să te îndrume sau să te asiste în obținerea informațiilor necesare. Încearcă să te adresezi direct superiorilor din instituția de învățământ sau de la inspectorat.

Este important să ai la îndemână cât mai multe informații personale și documente relevante pentru a facilita procesul de recuperare a codului unic de identificare și a altor informații necesare pentru a te pregăti din nou pentru examenul de Bacalaureat.

| traveler999 explică (pentru Yui19):

Iti multumesc, am obtinut raspuns de la CNEE big grin

6 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Nu mai știi nici dacă era materie de uman sau real?

| aizen0567 a răspuns:

Cum reușești sa uiți?

| traveler999 explică (pentru aizen0567):

Simplu, am dat acum 4 ani, am aruncat foaia, asa complicat este sa uiti?laughing

| aizen0567 a răspuns (pentru traveler999):

Cam da ai o fire idiotică și delăsătoate dacă ai putut sa uiți așa ușor la ce ai picat

| CristiDinIasi a răspuns:

Cât de prost să fii să uiți la ce ai picat bacul