| Bloock a întrebat:

Salutare, am o intrebare sau curiozitate cum vreti s-o luati putin mai amuzanta laughing eu nu ma consider fumator dar nu stiu daca fumez "adevarat" si am sa spun si de ce. Eu cand trag din tigara mai intai trag in gura si dupa inghit fumul si sunt curios daca asa se fumeaza. Nu am cumostinte care sa fumeze si am inceput singur si vreau sa stiu daca asa si e laughing) rog minim de seriozitate

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Se trage in plamani, ceea ce ai descris tu este metode de fumat a trabucurilor daca imi aduc aminte bine, acelea nu se trag in plaman direct.

oricum ar fi stai departe de fumat daca nu vrei sa ajungi un caz de cancer.

numai fumez de cativa ani buni si ma simt foarte bine, acum pot face si miscare inainte mai greu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E irelevant cum tragi si pe unde, tot nociv e

| dullcat a răspuns:

Singura chestie amuzanta e ca ai pus intrebarea cu fumatul la categoria cultura si educatie, ele fiind total paralele.

| johnnny123 a răspuns:

Cu maxim (nu minim) de seriozitate îți spun că ar fi de o mie de ori mai bine să renunți la obiceiul ăsta decât să-l "perfecționezi".

| Bloock explică (pentru johnnny123):

Sunt constient de riscurile fumatului si apreciez grija.

| johnnny123 a răspuns (pentru Bloock):

Da, toți spun că "sunt conștienți de riscurile fumatului".

Numai că este foarte ușor să spui că "ești conștient" de niște riscuri atât timp cât lucrurile merg bine și acele efecte negative pe care le riști nu s-au produs încă.

Dar ai văzut vreodată un om pentru care fiecare respirație este o tortură? Ai ținut vreodată de mână o persoană care moare de cancer la plămâni? Ai experimentat vreodată senzația de a te sufoca, indiferent cât de mult ai încerca să tragi aer?

Nu? Atunci nu "ești conștient" de riscurile fumatului.

| VoidEternal a răspuns:

Ai incercat sa mergi la un curs de perfectionare? Cred ca am vazut eu acum cateva zile pe net unul:

"De la novice la insuficienta respiratorie in doar 5 pasi scurti". Cumpara acum si primesti si un ebook despre Emfizemul pulmonar si 20% reducere la ecografie intr-un spital in apropiere de tine.

Sa-ti caut linkul?

Sincer, vezi multe pe TPU, dar inca nu am vazut pe nimeni fiind curios cum sa fumeze astfel incat sa faca cat mai mult damage.