| AndreiSadMan a întrebat:

Salutare anul asta termin cu liceul si dupa bacalaureat am sa optez pentru o facultate in strainatate.
Am gasit aceasta universitate intitulata,, Heinrich Heine" din Dusseldorf ce primeste elevi din toata lumea si este pe filiera engleza. Germana nu ar fi o problema singurele lucruri care-mi dau batai de cap sunt urmatoarele...
1.Am gasit acest paragraf la sectiunea Aplicare si Admitere care spune urmatoarele,, Applicants must have successfully completed courses in the field of European Studies (above average or "with distinction") equivalent to a one-year study programme (60 credit points according to the European Credit Transfer and Accumulation System, ECTS)" - nu am auzit niciodata de courses in the filed of European Studies si daca imi spuneti cam ce ar trebui sa fac aici ar fi minunat... din nefericire nu inteleg nici treaba asta cu 60 de puncte credit etc...
2. La procedurile de aplicare am gasit acest paragraf,,We accept English tests covering all four academic skills (reading, listening, writing, and speaking): " care spune ca se accepta examene de limba precum IELTS, TOEFL dupa anumite rezultate dar aici mi s-a parut putin cam optionala treaba asta adica daca am acel atestat de nivel B2 de la sfarsitul liceului nu va mai fi nevoie de nici un examen de limba dar apoi am gasit acest citat mai jos,, No language test is required for native English speakers." -daca sunt roman totusi trebuie un test de limba pe langa?
3. Daca nu imi permit, nu am posibilitatea sa dau undeva acest examen exista alternative pentru a demonstra acest lucru? Exista teste online, sau in centrul Universitatii unde vreau sa aplic?
4. La sfarsitul website-ului sunt tiparite urmatoarele cuvinte,,Please be aware that a personal interview is part of the application process. After examining the documents and verifying the qualification, the applicant will be informed about the date of the interview.
Shortly after the interview, the candidate will receive a definite response. " - In legatura cu acest interviu vreau sa stiu daca va trebui sa-l realizez online completand un formular, pe skype cumva sau va trebui sa-l dau acolo o data ce ajung? Multumesc anticipat pentru ajutor
Aici este link-ul > http://www.european-studies.uni-duesseldorf.de/......adm ission/

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Proba de la bac e egala cu 0. Iti trebuie neaparat IELTS sau TOEFL. Astea sunt cele mai recunoscute, sunt si alternative, dar e posibil sa nu fie recunoscut. Asa ca cel mai bine mergi pe unul din astea doua.
Interviul clar nu o sa fie in scris. Interviul o sa il dai cel mai probabil acolo, ma indoiesc ca o sa fie pe skype.
Ca sa te lamuresti si sa ti se raspunda la toate intrebarile cauta sectiunea pentru contact si trimite-le un email in care sa intrebi exact ce claritati ai. Putin probabil sa fie aici oameni care au detalii despre acea facultate, abia sunt cativa de la facultati din Romania.