| Demian_Ionut_1995 a întrebat:

Salutare.As avea si eu o mica mare problema...peste 2 zile dau bac-ul la biologie vegetala si animala si nu inteleg cum se rezolva problemele cu genotipurile, incrucisarile de plante ( cele in care se folosesc tabelele)... exista formule pentru rezolvarea lor sau se rezolva logic? Habar n-am si daca stiti va rog frumos ajutati-ma happy

Răspuns Câştigător
| ռօCօოოεռէ a răspuns:

Buna. De exemplu ai urmatoarea problema: se incruciseaza o planta de mazare cu boabe rotunde si galbene cu o planta de mazare cu boabe zbarcite si verzi. Sa se scrie fenotipul si genotipul urmasilor dupa prima incrucisare. Vom nota cu A si B -caracterul forma boabelor si cu a si b caracterul culoarea boabelor. 1)P(parintii) : AAaa X BBbb AAaa(genotip)-planta de mazare cu boabe rotunde si galbene(fenotip); BBbb(genotip): planta de mazare cu boabe zbarcite si verzi(fenotip)
2) G(gametii) :AB; AB; Ab, Ab, X Ba, ab, Ba, ab 3)*F(fecunzi; urmasi): iar acum tabelullaughing.une Sti fiecare gamet (AB; AB,Ab,Ab) pe rand cu gametii (Ba,ab,Ba,ab) deci: AaBB,AaBb,AaBB,AaBb; AaBB,AaBb,AaBb,AaBb; AaBb,Aabb,AaBb,Aabb; AaBb,Aabb, AaBb, Aabb. Acestea sunt genotipurile.iar fenotipurile le poti scrie si singur. Si sa nu uiti ca A, B-caracter dominant si a, b -caracter recesiv. Succes!

| Demian_Ionut_1995 explică (pentru ռօCօოოεռէ):

Multumesc mult! Cred ca acum inteleg cum sta treaba... mersi inca odata! happy happy

4 răspunsuri:
| ռօCօოოεռէ a răspuns:

Am uitat sa precizez ca ambii parinti prezinta cacactere homozigote(AA, BB, aa, bb)
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| ռօCօოოεռէ a răspuns:

Daca nu intelegi, poti sa mai intrebi.O zi frumoasa!