| Coman_Andreea_1992 a întrebat:

Salutare,as dori niste informatii despre polonia,sa nu fie neaparat de pe wikipedia, unele idei care nu s-au mai auzit pana acum sau macar sa fie interesante! Multumesc TPU!

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Polonia cu "p" mic...Wow!
Ai putea sa te referi la intamplari din timpul razboiului mondial (al doilea), alea sunt cu adevarat interesante. Cand a fost pusa in discutie insasi problema existentei ei ca stat independent. In urma unui pact semnat in august '39, intre nemti si rusi, se discuta chiar si cum urma sa se imparta teritoriul polonez intre cele doua mari puteri (Germania si Rusia). Bine ca li s-au dat planurile peste cap!