| parachute a întrebat:

Salutare, asa avea si eu o intrebare, sunt din republica Moldova si m-ar interesa tipul de invatamint din Romania, de exemplu in RM este urmatorul:
1. gradinita (2-7 ani)
2. scoala primara (cl 1-4)
3. ciclul gimnazial (cl 5-9)
4. liceul (10-12) etc... si asa vrea sa stiu cind si ce examene dati, mersi mult!

Răspuns Câştigător
| mady_4295 a răspuns:

1.gradinita 3-7 ani
2.sc primara cl.1-4
3.ciclul gimnazial cl.5-8
4.liceul cl 9-12, in mediul rural cei care nu vor nu fac 12 clase
, ei termina liceul in clasa a 10-a.

1 răspuns:
| MamaOmida69 a răspuns:

Ciclul gimnazial e 5-8 iar liceul e 9-12. pai acum se dau evaluarile nationale in clasa a 8 a la romana si la mate, iar in clasa a 12 a bacul big grin funda?happybig grin