| NuConteaza_Ionica_1992 a întrebat:

Salutare. Cum aflu acceleratia unui corp aflat in cadere (in vid) daca asupra lui se aplica o forta contrara cu directia de deplasare?
Exemplu: masa corpului (m) este 1 kg, forta de opunere este de 2N si acceleratia gravitationala (g) este 10 m/s^2

Răspuns Câştigător
| mihaiion2 a răspuns:

Asupra corpului actioneaza doua forte - Greutatea m*g si forta de opunere de 2N. Rezultanta acestor forte opuse are formula fortei m*a1 unde a1 este acceleratia pe care o cauti; deci problema s-ar traduce matematic asa m*g-2N=m*a1 inseamna ca a1=(m*g-2)/m adica a1=(1*10-2)1 adica a1=(10-2)/1 rezulta a1=8m/s^2.