| Erin28 a întrebat:

Salutare!
Daca ați merge la una dintre universitățile in orașele mari, ce ați alege dintre Timișoara și București?

20 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Eu te as alege pe tine

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aici intervin mai multi factori, distanta, cu ce poti sa ajungi pana acolo, prietenii si influentele, familia.
Nu cred ca am putea noi sa alegem pentru tine.

Dar daca ar fi sa zicem rapid un raspuns fulger, probabil Bucuresti.

| Erin28 explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc!
Am rude în aceste două orașe, însă mi-au spus încă de la început că ușa lor este închisă pentru mine, pentru că ei nu stau la comun cu toata lumea, nici măcar pentru câteva zile, așa că și eu caut avantaje și dezavantaje pentru fiecare dintre opțiuni, din moment ce latura personala și familiala nu prea are ce căuta aici, părinții îmi spun sa aleg ce oraș mi se pare mie mai bun pentru mine, dacă vreau sa merg undeva aproape de colegii mei.
Vreau sa vad ce facilități îmi oferă fiecare universitate. Și eu sunt in impas, pentru că ambele orașe mi se par dezvoltate.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Erin28):

Ambele sunt dezvoltate, eu m-am mutat in Tm momentan. Dar in Bucuresti sunt sigur ca exista o oportunitate mai mare pentru... orice.
Aici nu este asa aglomerat in schimb.

| Erin28 explică (pentru DoarBogdan):

Depinde de ce căuta fiecare. După facultate pot sa merg in București. Eu, sinceră să fiu, caut un oraș în care să mă integrez și care sa îmi asigura poate și un loc de muncă simultan cu facultatea.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Erin28):

De integrat, poti sa te integrezi oriunde. De lucrat, poti oriunde.

Si eu aici in TM am lucrat in timpul facultatii, si a fost ok. Dar peste tot este la fel big grin

Acum, cum ai spus si tu... depinde de ce domeniu vrei.
Timisoara are foarte multe locuri de munca, insa... din moment ce Bucurestiul este mai mare, acolo sunt si mai multe.
Poti sa traiesti in oricare.

| Lukasssz a răspuns:

Timisioara.Bucuresti e un oras jegos, si nu ma refer doar la strazi, ci si la oameni.

| Allemando a răspuns (pentru Lukasssz):

Pot să zic același lucru despre Timișoara sau Cluj. Fiecare oraș are câte un cartier mai murdar. Ce-i drept, Bucureștiul chiar e un oraș cu o arhitectură comunistă și cu străzi murdare, și mai e și plin de câini vagabonzi.

| oglindasultanului a răspuns:

M-as informa mai bine, si gandi la cluj.

| Erin28 explică (pentru oglindasultanului):

Verișorul meu este la Cluj. Spun că îi este foarte bine acolo, are și un loc de muncă în domeniul in care studiază. Eu nu am fost niciodată la Cluj și nu cunosc prea bine orașul, pe când în București și în Timișoara am mai fost.
Mulțumesc!

| Werrich a răspuns:

București. Există cămin studențesc.

| Erin28 explică (pentru Werrich):

Da,știu. Oriunde as merge, vreau sa stau la un cămin privat, deoarece am găsit câteva oferte destul de bune, cu baie și o mini bucătărie proprie. La căminul de stat nu știu cât de bine sunt condițiile. La unul privat, as sta cu sora mea și as știi că ne-am descurca noi sa facem curățenie și ne-am întreg cumva cu liniștea, deoarece mie nu îmi place zgomotul puternic.

| Allemando a răspuns (pentru Erin28):

Sunt variante de căminuri private și în Cluj. Cu zgomotul, parcă mai lasă de dorit dar dacă găsești lângă Grădina Botanică sau lângă Cimitirul Central, o să-ți fie bine. Și la căminul de stat e bine, poți să te interesezi de Campusul Universitar Hașdeu. E un loc destul de pașnic.

| Erin28 explică (pentru Allemando):

Mulțumesc!
Daca merg, voi sta cu sora mea în căminul privat, și chiar la un cămin privat m-am gândit si eu, pentru că sunt o persoana căreia îi place liniștea noaptea, adică nu vreau sa fiu trezita la 3 dimineață de o colega care nu are somn, sau abia atunci a venit de prin cluburi. Nu sunt genul care sa fie așa de strictă, numai că vreau sa mai și învăț, așa că un cămin privat cred că ar fi mai bun.

| wildthing a răspuns:

Bucuresti. Cred ca iti deschide mult mai multe oportunitati decat Timisoara. E totusi capitala.

| gigite a răspuns:

As alege CLUJ pe primul loc si BRASOV pe locul 2, scurt pe doi ca alta rima nu am gasit.

| Allemando a răspuns:

Salve!
Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj este cea mai bună din țară la mai multe domenii. Eu aș alege Clujul. Este un oraș primitor și destul de dezvoltat. Totuși, dacă presupunem că alegi medicina, Universitatea Carol Davilla se poziționează pe același loc cu UMF Cluj.
Sper că te-am ajutat!

| Erin28 explică (pentru Allemando):

Nu merg spre medicina. Mulțumesc mult! O sa analizez și ofertele de la Cluj.