| maxdsl98 a întrebat:

Salutare,imi spune cineva ce materie se invata in clasa a -9a,la mate,informatica, romana, fizica etc.Sunt din R.Moldova si recent am fost admis la colegiu in Romania si vreau sa stiu ce ma astepta in urmatorul an.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Andreeeiii a răspuns:

Profil Stiintele Naturii, clasa a IX a
Matematica : vectori, inductie, ecuatii, funcții. In mare asta
Româna : adolescenta, iubirea, teme din astea pe texte nu foarte complicate
Informatica : algoritmi
Fizica:optica, lucrul mecanic, energie mecanica, putere mecanica, oglinzi, prisma optica, echilibrul mecanic
Chimie : reacții, tipuri de reacție, dizolvarea etc.
Biologie : celula, organite celulare, ereditatea si variabilitatea lumii vii, genetica umană, si cele 5 regnuri! Cam astea sunt cele mai importante, si cam asta e in mare, pot să-ți spun asta deoarece anul asta am terminat clasa a XI-a! Sper ca ți-am fost de ajutor

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi Programele ( în vigoare ) la linkul :
http://programe.ise.ro/Programescolareinvigoare.aspx#

Toate cele bune.