| MariusDB a întrebat:

În curând am să încep facultatea și am o nelămurire cu privire la aceasta.Țin să menționez că o sa intru la F.I.I.(Facultate de Inginerie a Instalațiilor) din București. Marea mea teamă e că nu o să mă descurc,mai ales că se face multă fizică și matematică(materii la care nu am excelat deloc...).
Intrebările mele sunt:
-Cât de greu o să fie cu acomodarea?
-Materiile predate sunt dificile (de ințeles) pentru un elev de nivel mediu?
-Anul I o să fie cel mai greu?(asa se zice)
Desigur, doresc si informații suplimentare. happy

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

In curand vei incepe facultatea la care o sa intri?!
F.I.I este o facultate tehnica, deci matematica si fizica sunt materii de baza. Din pacate si aceasta facultate a lasat mult steagul jos si cu putin efort si seriozitate, nu vei avea mari probleme.

| MariusDB explică (pentru neutrino):

Am zis asta pentru ca sunt sigur ca o sa intru acolo, si chiar daca am gresit exprimarea, asta e! nimeni nu e perfect. Oricum, multumesc mult pentru raspuns. Sper ca o sa ma descurc.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Este prematur sa-ti faci griji ---intai sa treci "pragul" ( testul grila)! Pana atunci, fa bine si mai treci cu o privire peste materii --- nu-ti strica!

| MariusDB explică (pentru alessia5158):

Stiu,dar frica de esec e mare la mine,chiar si cu BAC-ul am avut o problema din cauza asta,nu credeam ca o sa-l iau si ma tot gandeam la faptul ca il pot pica, dar acum e altceva, nu pot compara un amarat de BAC(asa cum a fost anul asta) cu o facultate.O mare problema a mea e ca in liceu nu prea am facut fizica, deci la materia asta sunt 0, ceea ce e destul de nasol pentru mine. Nu stiu de niciun test grila, se da la inceputul facultatii?

| alessia5158 a răspuns (pentru MariusDB):

Ai dreptate!--- nu se sustin teste grila la admitere la UTCB(Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti)- facultatea de instalatii. Testele de admitere se sustin la UPB(Universitatea Politehnica Bucuresti )---vezi : http://www.upb.ro/studii-licenta.html Scuze!

| MariusDB explică:

As mai dori informatii. big grin