| Feri5 a întrebat:

Salutare! Mă aflu într-o situație aproape chiar teribilă. De când s-au închis școlile, am tot sperat că după Crăciun se vor redeschide. Dar... când am văzut că nu vom merge fizic la școală, am așteptat să primesc vești că ne vom reîntoarce fizic.
Trebuie de știut faptul că sunt într-o școală privată, așa că pe data de 11 ianuarie au revenit fizic la școală copiii de la grădiniță, învățământ primar, clasele a 5-a, a 8-a și a 12-a.
Diriga ne-a zis că urmează ca pe data de 8 februarie să revenim toți la școală, indiferent de ciclu de învățământ.
Aseară am primit și bomba pe Viber. Vom continua online.
Țin să precizez că motivul pentru care vreau la școală este unul general, dar cuprinde și alte „sub-motive" care nu merită înșirate pe listă, de multe ce sunt.
Motivul principal este că vreau să învăț.
Motivele secundare sunt, printre altele:
1. Nu vreau să copiez
2. Vreau să colaborez cu colegii și profesorii
3. Nu am suficient semnal la mijloacele de comunicare on-line și pierd multe lecții
4. Tabletă nu mi se oferă pentru că am venituri puțin mai mari.
P.S. Locuiesc în municipiul Suceava și rata de infectare este 1 - 1, 5 la mia de locuitori.

Întrebare: De ce nu venim și noi, cei de la liceu la școală, cu toate că dirigintele a specificat că ne vom reîntoarce?
Aștept răspunsurile voastre. Dacă aveți propuneri, sunteți bineveniți. Ofer funda!

4 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Dirigintele a spus ca va veti reintoarce. Bun. Cine a dar vestea pe Viber? Daca a spus-o vreun coleg, poate e falsa. Intreaba dirigintele sau la scoala la secretariat. Sunt multi copii care vor la scoala, nu esti singurul.

| Feri5 explică (pentru Vântulalb):

Dirigintele a zis-o. Nu un coleg...

| Vântulalb a răspuns (pentru Feri5):

Atunci... nu ai ce face. Doar sa astepti sa se rezolve ceva.

| DaniTDCI a răspuns:

Trebuie sa te supui, sa te obisnuiesti cu asta si sa iti intre in ritmul tau de viata.
chestiile astea se discuta la rang mare.