| MarVerde_8036 a întrebat:

Salutare.Stim cu totii ca atunci cand ne referim la persoane din Germania le spunem "nemti, nemtoaice" s. a. m. d.
Dar imi poate spune cineva de unde vine acest apelativ? De ce pur si simplu nu le putem spune "germani"?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cuvantul neamt l-am luat din limbile slave si a devenit larg raspandit la noi, mai ales in vorbirea populara. Numai bine!

| Gizăz a răspuns:

Știi cum Valahia înseamnă România, dar pe filieră slavă? Așa și aici. Germania/german sunt cuvinte latine. Având o uriașă influență slavă am dobândit sinonime pe diverse căi. Neamț e echivalentul slavonic. În poloneză(o limbă slavă) numele Germaniei e Nemci.

@Julie: Erau barbari din perspectiva romanilor. Eu cred că de fapt erau mult mai civilizați ca ei. Azi se vede. Nu poți compara țări de proveniență germanică gen Germania, Danemarca, Suedia, Norvegia sau UK cu țări latine precum Italia, România sau Spania. Primele sunt net superioare. Mă refer la societate în primul rând. Iar în al doilea... popoarele germanice sunt mai "vikinge" decât alea slave.

| Julieღ a răspuns:

Neamţ = provine din cuvântul slav "němú", tradus prin "barbar".
Barbari deoarece ei porvin din vikingi, care erau niste barbari.