| Kenwoods123 a întrebat:

Salutare!

Studiez la două facultăți, a doua în regim de taxă fără frecvență și aș dori să mă retrag de la cea de-a doua. Am achitat taxa pe primul semestru și parțial din cel de-al doilea, însă nu am susținut nicio sesiune.
Pentru retragere, trebuie plătită taxa integral?
Dosarul este format din copii legalizate, deci nu am nevoie de el propriu-zis. Originalul se află la prima facultate.
Așadar, dacă rămân repetentă și prin urmare voi fi exmatriculată, taxa va mai trebui achitată?

Mulțumesc mult! Ofer funda!

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dă funda secretarei facultății!

| zurick a răspuns:

Cel mai probabil secretariatul e în concediu. În primă fază vezi care e programul lor, apoi le dai mail să îi întrebi ce și până când trebuie să faci. Spuneam să verifici site ul facultății/ universității pentru că am văzut că la o facultate din cadrul Universității București s-au pus o serie de documente printre care și cererea de retragere.
Retrage-te acum nu aștepta să termini anul pentru că vei plăti mai mult. Nu știu dacă tranșa pe primul semestru ți se va returna, trebuie să vorbești cu secretariatul, dar dacă nu îl faci pe al doilea atunci nu achiti nimic. Plus că dacă renunți din timp locul poate fi scos pe toamnă pentru cineva care chiar dorește să intre la facultatea respectivă.
Baftă!

| Kenwoods123 explică (pentru zurick):

Nu îmi trebuie dosarul. Toate documentele în original le am la prima facultate. Dacă solicit retragerea, cel mai probabil va trebui să achit și ce a mai rămas din al doilea semestru pentru a putea duce demersul la final. Dar în cazul în care nu solicit retragerea, dar nici nu-mi susțin examene, exmatricularea va costa ceva? Nu cred, nu?

| Kenwoods123 explică (pentru Kenwoods123):

Bănuiesc că în cele din urmă, pentru o neprezentare crasă, vor fi nevoiți să mă exmatriculeze. Nu ma interesează rambursarea sumei, ci numai dacă va trebui, prin neprezentare și neplată, să ajung cumva în instanță sau...Doamne feri! laughing Înțelegi?

| zurick a răspuns (pentru Kenwoods123):

Nu este vorba dacă îți trebuie sau nu.
O colegă s-a retras în anul 1 la final de semestru pentru a nu mai plăti taxa pe al doilea.
De ce nu ai face o cerere ca să-ți retragi dosarul și una pentru restituirea banilor ( cei de pe sem 2 trebuie să ii primesti, nu știu de restul ) Lasă un mail la secretariat și vei primi răspunsul plus că te poți retrage și în septembrie.
Dspre ce facultate vorbești apropo?

| Kenwoods123 explică (pentru zurick):

Academia de Muzica Gh Dima, Cluj Napoca. Efectiv nu fac fata cu 2 facultati. La prima sunt la buget. Totusi, in privinta exmatricularii cum se procedeaza? O sa tin cont de sfaturi, multumesc!