| MasterMascarpone a întrebat:

Salutare, sunt clasa a 7-a si ma preocupa tare mult acest lucru adresat voua: Sunt la o scoala germana gimnaziala care are si liceu fac totul in germana... Acuma intervine problema, eu vreau sa intru la liceu la profilul filologie si vreau sa stiu daca la filologie se da examen si la matematica, va rog spuneti-mi se da examen la mate sau nu... Ca nu sunt prea bun la mate(6)

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se dă examen de admitere special pentru ca să intri la un liceu cu specializarea de "filologie"!
Trebuie să dai doar Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ).

În plus, dacă te va interesa o specializare bilingvă/intensivă, atunci trebuie să susţi şi testul de limbă străină.

Admiterea se face prin repartizare computerizată, în baza mediei de admitere şi a opţiunilor menţionate în Fişa de admitere.
Vezi alte detalii în Ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Toate cele bune.