| Claudiu120719 a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o intrebare :

De curand am trecut in clasa a 8-a iar domnul nostru diriginte ne-a dat niste foi (pe care sa le dam la parinti si care sa le citim si noi).
Iar pe una din foi erau datele in care se vor sustine examenele de capacitate la romana si matematica dar am ramas surprins ca intre romana si matematica era o zi in care scria,,limba materna" am mai cautat pe net sau aici pe TPU si toti spuneau ca nu ca tot la romana si matematica o sa dam capacitatea, dar nah nu strica sa intrebi.
ps: da stiu faza ca 75% conteaza media de la capacitate si 25% media din clasele 5-8

Răspuns Câştigător
| chitaramea a răspuns:

Din cate stiu eu Examenul de limba materna il dau numai elevii ce nu sunt din Romania dar studiaza intr-o scoala romanesca, tu esti roman nu ai nicio treaba cu examenul asta

4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Limba materna o dau maghiarii. Daca esti roman si studiezi in romana nu dai si proba aceea, dai doar mate si romana.

| OoBunnyoO a răspuns:

Limba materna este pentru persoanele care nu au ca limba materna limba romana. Daca nu esti printre ei, nu trebuie sa iti faci griji.

| suMRed34 a răspuns:

Limba materna este o proba pentru cei care sunt stabiliti in Romania dar limba lor materna nu este romana, de exemplu maghiarii.Ei dau proba si la maghiara.

| Claudiu120719 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, sper sa nu va suparati dar ii voi acorda funda lui cristina4maria deoarece ea a raspuns cel mai repede si nah...