| Duckey a întrebat:

Cand se caluculeaza media se caluculeaza dupa formula aceastea 3 X media din oral + teza impartite la 4. Intrebarea mea este daca media din oral se rotunjeste cand se face media? de ex daca am 5, 80 media din oral cand se face media se face 3 x 5, 80... sau se rotunjeste si se face 3x 6... ?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media din oral se rotunjeste la 2 zecimale (cand iese cu mai multe, de ex. cand imparti la 3) si nu la numar intreg. In ex. tau media notelor va fi 5, 80.

| StartingANewLife a răspuns:

Raman zecimalele, nu se rotunjeste.
vei avea (3 x 5, 80 + teza) : 4 = nota finala rotunjita.
happy

| Hieer a răspuns:

Pai...de cand se poate pune in catalog 5.80?

| ali17 a răspuns:

Nota din orar o inmultesti cu 3 si aduni cu teza si imparti la 4 si asta iti iese De ex 8 in orar si 9 in teza 8x3 =24+9=33 imparit la 4 8 rest 1 adica 8, 20. Daca ai 5.80 inseamna 6 si daca iei 10 in teza 6x3 =24 +10 =34 imparit la 4 da 8 rest 2 care e 8, 50 care inseamna 9

| Andraaaaa2000 a răspuns:

Faci media aritmetica a notelor pe oral si teste(adica aduni toate notele apoi le imparti la cate sunt) la toate notele si de la media iesita aduni teza si imparti la 2

| NicuGandac a răspuns:

Deci sa zicem ai un 7, 8, 9 fac 24 inpartim la 3 face 8+ nota din teza inpartit la 2
deci 8 media notelor +sa zicem 10 face 18 impartit la 2 =9 pricepusi? fundita?

| cristina1999 a răspuns:

Media finala nu se rotunjeste si in general depinde mult de profesor, daca vrea sa iti rotunjeasca media din oral sau nu.Bafta!