| emipenet a întrebat:

Poate am gresit categoria (nu stiu pe care s-o pun).
Dar, am o intrebare.
In decembrie a fost mama la liceu ca sa faca o cerere de transfer (de la bio-chimie la filo)
Si erau trei condiții (daca le indeplinesc intru la filo) :
Sa fie media din clasa a 9 mai mare decat ceea de la Evaluarea Nationala (este mai mare).
Sa dau diferentele (stiu ca la latina parca).
Sa am loc (sunt 3 locuri libere).
Intrebarea e, credeți ca voi intra?

Răspuns Câştigător
| Georgiana0216 a răspuns:

Buna,

Atat timp cat ai indeplinit conditiile, asa ar fi normal. De asemenea, trebuie sa ai in vedere cati candidati doresc sa se transfere. Ai spus tu ca sunt doar 3 locuri libere. Daca numarul de candidati este 3 sau mai mic, ai intra, atat tinp cat nota de la diferente este una de trecere. Daca numarul de candidati este mai mare de 3, atunci se va face o departajare, in functie de media din clasa a 9-a, media de la evaluarea nationala sau cea de la diferente (cel mai probabil ultima). Eu iti urez succes!

| emipenet explică (pentru Georgiana0216):

Multumesc! Acum am inteles happy oricum, 3 locuri intr o clasa, si inca 2-3 in cealalalta, deci 5-6 locuri, dar nu multa lume stie ca te poti transfera intre semestre, asa ca nu cred ca se vor transfera multi

| Georgiana0216 a răspuns (pentru emipenet):

Ooooo, e perfect asa. Dar te sfatuiesc, desi numarul de candidati nu este foarte mare, sa acorzi importanta maxima diferentelor, deoarece nota de aici sau calificativul poate fi decisiv. Deci nu te lasa pe o ureche, ca ar fi pacat happy Baftaaaaa!

| emipenet explică (pentru Georgiana0216):

Asta e ideea, ca nu stiu cum e cu diferebtele acestea laughing

| Georgiana0216 a răspuns (pentru emipenet):

Diferentele sunt niste testari, cu grad de dificultate mai mic sau mai mare, in functie de nivelul clasei unde te transferi si cerintele profesorilor. Modul prin care se dau aceste testari difera de la scoala la scoala. Cand am dat eu, acum 12 ani, testul a fost grila, urmat de o compunere si o scurta testare orala happy Eu am dat la engleza si probabil de asta a fost mai stufoasa testarea, dar totusi pentru latina cred ca e cam mult si test oral sau compunere. Dar intereseaza-te la secretariat sau de la colegii mai mari, care au trecut prin asta, ca sa-ti precizeze modalitatea de desfasurare si cat de grele sunt testarile.

| emipenet explică (pentru Georgiana0216):

Asa voi face happy acum nu stiu pe care raspuns sa iti dau funda?

| Georgiana0216 a răspuns (pentru emipenet):

laughing))) pe care vrei laughing)))

7 răspunsuri:
| Andrei200202 a răspuns:

Presupun ca da.