| NiKoLeT a întrebat:

Puteti sa-mi dati si mie niste informatii despre gradele de inaltime exemplu: rege, conte, baron, care si pe ce treapta se afla!?

2 răspunsuri:
| corbeaioanagabriela a răspuns:

Rege=Treapta 1[conduce regatul pe toata lumea in palatul lui si tara lui]
Conte=Treapta 2Termenul provine probabil din limba greco-bizantină (γρaφεύς - grapheus) (în traducere „scribul"), iar termenul din (latină comes) a fost preluat în limbile franceză („comte") și italiană („conte") în perioada romană târzie, magistrații care încasau impozitul fiind numiți comes largitionum.

(În orânduirea feudală) Mare senior, conducător al unei provincii, care, pe pământurile sale, avea drepturi absolute.
(în Europa Occidentală din evul mediu) Conducător al unei provincii, având funcții militare și administrative.
Titlu de noblețe ereditar, intermediar între viconte și marchiz (în Occident) sau între baron și prinț (în Rusia)

Baron=Treapta 3Originea cuvântului modern baron provine din franceza veche — baron, care, la rândul său poate avea la origine cuvântul german vechi baro (probabil „purtător (de greutăți)", cf. engl. to bear, lat. târzie baro). Probabil că sensul expresiei a evoluat către ideea de om puternic, din care a derivat înțelesul binecunoscut, acela de „nobil".[1]

| SSWK a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Baron - uita-te in partea dreapta a ecranului si le gasesti acolo.