| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU revin cu o noua intrebare azi am vazut niste rromi tampiti ce chinuiau un biet catel eu am o inima mai miloasa si buna in privinta animalelor cat pot le ocrotesc ba chiar daca am un sandvis si vad un biet caine ca sta pe langa mine si asteapta sa-i dau si lui ceva eu ma las de la mine si ii dau lui acel sandvis findca port o iubire de nedescris pentru animale. Acum vreau sa va intreb si eu cateva intrebari.

1 Daca ati vedea un animal suferind ia-ti sari in ajutor?

2 Cat de mult iubiti voi animalele?

3 Ati putea chinui vreodata un animal?

4 Ce masuri ati lua in privinta animalelor daca ati avea aceasta putere?

Sincer parerea mea este ca in Romania nu se ia atitudine si pacat ele nu au nici o vina. Pe baza acestor intrebari voi face un sondaj de opinie pe care il voi posta la mine pe blog. Imi cer scuze daca mai am greseli in ortografie findca sunt foarte obosit abia mai pot tine ochii deschisi.

5 răspunsuri:
| TeodoraMaria98 a răspuns:

Sunt complet de acord cu tine
1.Normal...le iubesc
2.Foarte muult.Si eu le dau de mancare.
3.Nu si nici nu mar tenta
4.Nu stiu...
Aia foarte mare dreptate si eu as vrea sa numai fie aceasta nedreptate mai ales la mine in tara.Si ele sunt fiinte ca si noi si ar trebui sa fie respectate la fel de mult ca oamenii.

| Adry05 a răspuns:

Buna!
In primul rand, vreau sa te felicit ca gandesti asa! E bine ca problema animalelor mai e abordata de cineva. Caci, protectia animalelor nu prea isi fac treaba dupa parerea meastraight face. Acum, ca sa-ti raspund la intrebari:
1. depinde in ce fel; daca ar schiorlaii de foame, si eu as avea sa zicem o paine cu mine, i-as da si eu eventual o bucata din ea. Cu ce as putea, le-as ajuta!
2. depinde :d animalele agresive cum ar fi cainii aia turbati care sar la tine si latra si vor sa te muste, nu prea ii iubesc. In general, animalele blande, da si ma doare groaznic daca le vad chinuite.
3. Normal ca nu, am si eu o inima si o constinta care imi interzic asta.
4. As face orice ca animalele strazii sa fie duse intr-un loc si bine ingrijite. Ar trebui sa se faca un fel de teren pentru ele, ca sa poate sa se miste in voie. Unde sa le fie adusa mancare, si tot ce au nevoie cu un om ca si supraveghetor. Un om specializat in privinta cainilor.
Cam asta este. Succes cu sondajul, si inca o data felicitari pentru alternativa ta! Nu multi sunt in stare de asa ceva, sa fii mandru/mandra happy.
O zi buna iti doresc!

| CrowUp a răspuns:

Da,si eu,astazi,am iesit,si am mers si aveam la mine numai o bucatica de paine,salam, si apa, si un bol.Am zis ca,uite acel caine nu a mai mancat,si am pus bolul, am pus apa, si am pus paine si salamul sa il poata manca.

1.Da,iasi sarii, ba chiar m-as pune in pericol, pentru ca si ele sunt fiinte.

2.Foarte mult, nu-mi pot exprima iubirea fata de animale.

3.Nici intr-un caz! M-ar durea inima si coonstinta imi va fi incarcata cat traiesc eu.

4.Pai,ce masuri? Fi atent, eu as pune cate 4 statii de PROTECTIA ANIMALELOR in fiecare sat/oras orice localitate unde se afla animalele. Dupa aceea,toate animalele care sunt,,animalele strazii'' le-as duce intr-un adapost dupa aceea,in caz ca au ceva boala sau infectii, le-as vindeca, si dupa le-as da la adoptie.

FIECARE ANIMAL E O BUCATA DIN VIATA MEA!

| IceCube a răspuns:

1.Pai daca ar sta pe langa mine si intr-un fel mi-ar cere de mancare cum spune-i si tu i-as da sandwichul.
2.Foarte mult! Sincer? M-ai mult decat oamenii.
3.Nu!
4.Ca sa nu aibe oamenii o scuza intai le-as steriliza si i-as baga pe cei sanatosi si blanzi(adica sa nu fie agresivi) la adapost si dupa i-as da spre adoptie.Si dupa daca vad ca cineva mai tortureaza animalele le-as da 5 ani de inchisoare pentru ca nu e normal asa ceva si as infiinta "Politia Animalelor" fara dar si poate.

| TheCritic a răspuns:

Pai...sa incepem.De multe ori am mers si am cumparat mancare la caini pe vremea cand eram in Romania, am 5 caini deci ador animalele, mai putin matele, dar le-ar proteja si pe ele daca ar fi in primejdie.Cum sa chinui un animal,doar Basescu merita asta!? Pai as da amenzi foarte mari, de-ti fac rani in buzunare iar cu banii din aceste amenzi as construi mai multe adaposturi, in care sa lucreze oameni calificati si poate pe bani putini.Cei ce vor accepta sa lucreze pe sume simbolice si ar trece examenele pe care le-as ingreuna mi-ar demonstra ca sunt iubitori de animale si apoi m-as asigura ca acele persoane sa isi primeasca laudele pentru meritele lor.Intr-adevar,in Romania nu se ia atitudine,mai intalnesti si aici, in Olanda caini vagabonzi, dar asta doar in orasele si satele mici.Am fost de multe ori in SUA si acolo Politia Animalelor chiar isi merita numele pentru ca ocrotesc animalele cu adevarat.