| andi456 a întrebat:

Salutare TPU sa inveti logic inseamna spre ex. la mate sa iei toate formulele sa le analizezi sau sa le spargi in fragmente, iar mai aopi vezi care i legatura dintre ele si vazand legatura asta este deci logica sau cum?

4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Ceva de genul. Trebuie sa intelegi de unde rezulta formula respectiva, desi de multe ori e imposibil deoarece ele nu se demonstreaza decat la clase superioare happy

| AnoNymOuSS11 a răspuns:

Sa inveti logic la mate inseamna sa iti inveti formulele la timpul lor, sa faci legatura intre anumite chestii, de exemplu la geometrie in spatiu: daca aria laterala a unei prisme este formata din fete dreptunghiuri, atunci care va fi aceasta?: stiu ca aria la dreptunghi este L*l, atunci aria laterala va fi numarul fetelor inmultit cu L*l, in cazul de fata L reprezentand h(inaltimea), deci formula va fi 4lh

| johnnny123 a răspuns:

"Să înveți logic" înseamnă "să înțelegi".
Să înțelegi în ce mod s-a ajuns la o formulă, de ce este așa și nu altfel, și cum poți aplica acea formulă în alte cazuri.

Este ca atunci când înveți o limbă străină. Nu înveți pe dinafară toate frazele posibile în acea limbă (pentru că ar însemna să înveți un număr infinit de fraze), ci înveți cuvinte, declinări, reguli gramaticale și structuri care-ți permit să construiești singur orice frază.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Sa-ti dau un exemplu:Vrei sa construiesti o casa.Cum faci? Nu cunosti nimic despre asta. Apelezi la un profesionist, o face el.Dar te costa.Ai putea sa stai langa el si sa inveti.Dar trebuie sa INTELEGI ce si cum face, altfel nu vei putea face si tu la fel.Sau ai putea incerca, sa spui, de exemplu, gata am priceput, de acum fac eu.Foarte bine.Vei face.Dar daca pui o caramida gresit ce faci? Sau ce faci daca nici nu-ti dai seama continui si te muti in casa...Candva,daca apare vreun cutremur va fi acela un punct slab? Matematica este logica pentru ca se bazeaza pe formule care au fost demonstrate deja. Daca le INTELEGI si STII SA LE APLICI, nu are secrete pentru tine.Totul vine de la sine.Trebuie sa stii sa faci legatura dintre ele, dintre formule si demonstratii si invers.Nu este greu, este vorba doar sa-ti placa si sa faci multe exersari(am evitat special cuvantul exercitii)Nu poti face muschi daca nu exersezi, nu? Deci, matematica nu se invata papagaliceste.Se retin destul de multe formule, pentru a stii sa le aplici unde si cand trebuie.Totul este sa o intelegi si sa ai exercitiu suficient pentru a o putea aplica.