| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor!
Am o întrebare pe care i-am căutat răspunsul pe google dar n-am găsit.
Vă rog spuneți-mi sincer și fără glume dacă știți.
De exemplu sunt elev la un liceu profesional în clasă specială (cu CES)[Sprijin pentru copiii cu cerinţe educaţionale speciale].
În ultimul an și peste două luni ar trebui să dau examenul practic pentru a primi calificarea în domeniu, pe mine mă interesează dacă pic examenul sau dacă nu mă prezint la el din anumite motive eu voi mai primi un document sau diplomă findcă am absolvit 12 clase la liceu?
Calificarea nu mă încântă așa de mult findcă vreau să merg pe alt domeniu ce-mi place.
Vă mulțumesc.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

NU abandona calificarea, de nici un fel, NICIODATA!
In viata nu se stie niciodata cand te va avantaja o calificare in plus, daca cererea unui post este apropiata.

Eu am 3 calificari, toate duse la treapta maxima posibila. De mai multe ori am avut ocazia sa ma implic in lucrari care au necesitat cate doua din ele, astfel castigand alegerea executiei. Evident, in asemenea situatie am avut avantaj (chiar si material) fata de concurenti.