| wope a întrebat:

Salutare, vreau anul acesta sa dau la o facultate de it la distanta, dar din ce am inteles se cere prezenta in weekend. Exista facultati in Bucuresti/constanta sau zona asta de it care sa necesite prezenta mai rara?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pai atunci de ce te mai duci?
Asa este la ID, doar in weekend.

| Hyperion7 a răspuns:

Toate facultățile cer prezenta in weekend, pentru că altfel cum te pot verifica și testa?

| VoidEternal a răspuns (pentru Hyperion7):

Exista 3 tipuri de facultăți in ceea ce privește prezenta la cursuri.

Învățământ la zi, unde evident mergi la cursuri de luni până vineri.
Învățământ cu frecvență redusă (FR sau IFR) in care ți se cere prezenta in weekenduri.
Învățământ la distanță (ID) unde, exceptând sesiunea, ți se cere să fii prezent de 2-3 ori pe semestru.

Evident că nu toate universitățile oferă toate tipurile de învățământ, dar sunt destule care o fac.

| LisaJulie a răspuns:

Poți încerca să vorbești cu profesorii, dar tot va trebui sa te duci din când in când

| Cipi1212 a răspuns:

Nu am mai auzit să mergi la cursuri de facultate in weekend