| barcelona96 a întrebat:

Vreau sa va cer si voua o parere... Se merita sa faci Academia de politie? stiu ca ai loc de munca asigurat... ceea ce este un avantaj. DAU FUNDA

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Desigur,daca esti pasionat si corespunzi fizic si intelectual.Se da examen si la limba romana(gramatica. lexic, fonetica).Asa ca renunta la exprimarea "Se merita". Verbul "a merita" chiar in ipostaza lui impersonala nu este reflexiv.Corect este sa intrebi:Merita sa urmez?

| barcelona96 explică (pentru mira):

Asa...am inteles. si cu salariul cum e? daca stiti...

| Asiryx a răspuns:

Daca indeplinesti toate conditiile, da, se merita. Dar trebuie sa fi foarte bun si din punct de vedere fizic dar si cu mintea!

| neutrino a răspuns:

Este foarte interesant ca toata lumea injura aceasta categorie sociala, in schimb e bataie la admiterea in scolile de specialitate. Da, mereu s-a meritat si se va merita d.p.v financiar, si nu numai.

| catalin1988 a răspuns:

Si sa fi si destept si cu bun simt nu marlan