| Gigi34 a întrebat:

Salutări. Am o întrebare: Sunt la o școală profesională, domeniul Mecanică și ăsta urmează de a fi ultimul an. La vara viitoare s-ar zice că aș avea examneul, dar întrebarea mea este alta.

1. Dacă pic examenul de calificare profesională, o să pot da în continuare la liceu normal? Că eu așa știu, că dacă iei examenul poți da la liceu normal în continuare și refaci 11 și 12 și dai bacul. Dar o să pot da în continuare dacă pic examenul?

2. După ce termini profesionala îți dă o diplomă de 10 clase (am înțeles că așa e la profesională) și la fel: Dacă pic examenul, îmi mai dă diploma? Mulțumesc mult și vă rog nu răspunderi aiurea.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Dupa ce termini o scoala profesionala te poti inscrie NUMAI la liceu curs SERAL, facand clasele 11-12 si 13, si apoi sustii BAC-ul, fiindca tu nu mai poti sa revii la curs de zi, odata ce ai iesit din sistemul normal de invatamant liceal si ai facut profesionala intre timp.

2. Dupa ce termini profesionala, vei primi o diploma ca ai teminat profesionala.

| MistarGoGu a răspuns:

De ce te gândești Negativ ca PICI? Ca e o profesionala nu faci fizica nucleara! Dacă înveți constant char nu este motiv sa te gândești la asa ceva!