| Jigokunokishi a întrebat:

Salutari, daca as termina o facultate de psihologie, sau litere, ori ecologie as putea face apoi un master in kinetoterapie sau osteopatie, de exemplu? Facultatea de asistenta medicala de 4 ani e grea tare? In sensul ca, daca esti mai incet si prinzi mai greu unele lucruri, dar iti place biologia te poti descurca in asa fel incat sa-ti ramana si timp de munca, si timp liber?

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Azi am cunoscut o femeie care a facut direct facultatea de kinetoterapie, la Institutul de Ed. Fizica, avea si modulul psiho-pedagogic si mergea sa se inscrie la examen, sa predea kinetoterapie la o scoala speciala. Ce sa te mai scarpini cu mana dreapta la urechea stanga, faci direct Kinetoterapie.

| Lostlyric a răspuns:

In mai toate cazurile descrise de tine, admiterea la Master, la aceste facultati, se bazeaza si pe notiunile deprinse in anii precedenti, altfel, nu ai nici o sansa. Daca urmezi Facultatea de asistent medical, cel mai probabil nu vei avea timp si de munca, si de timp liber. Nu e neaparat o facultate grea, dar necesita mult timp de invatare. Iar greutatile in timpul facultatii sunt in perioada de practica, cand va trebui sa stai pe langa medici si asistenti si sa faci toata munca de baza (aka munca de jos si de rahat), sa nu te bage nimeni in seama si sa te stresezi tot timpul. Facultatile de Psihologie, Litere si Ecologie nu au absolut nimic in comun una cu alta. Ce zici sa pornesti pe un drum si, daca vrei sa continui in alta arie, sa te concentrezi pe cursuri de specialitate? Masterul urmeaza dupa studiile de Licenta, si nu degeaba se aplica logica asta.