| DakotaXOXO a întrebat:

Scrieti-mi si mie numerele de la 38 la 100 in factori primi descomupusi.
Ex:
2 2
36=3 x2

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Descompunerea în factori primi se face în felul următor:
- în primul rînd trebuie să ştii bine tabla înmulţirii
_ în al doilearînd, descompunerea în factori înseamnă a căuta toate numerel prin care se împarte acel număr.
- toate numerele, indiferent că sînt prime sau nu, se împart la 1 şi prin el însuşi. Adică vom avea : 38 : 1 şi 38 : 38. Dar 38 este un număr par, deci el se împarte şi la doi, adică 38: 2 = 19. Ajunşi aici, 19 este număr prim şi nu se mai împarte la nimic. Deci factorii primi ai numărului 38 sînt : 1, 2, 19 şi 38.
Şi în acelaşi fel procedezi pînă la 100.
Mai departe, sincer, nu am timp să le fac pe toate. Mi-ar trebui cel puţin vreo 2-3 ore. Plus că, nici nu e corect. Eu ţi-am arătat primii paşi. Spor la treabă!

| DakotaXOXO explică (pentru corolav):

Bah,eu stiu cum se face, dar mi-e lene asa ca te-am rugat sa mi le faci tu!laughing

| corolav a răspuns:

Da, mi-ai plăcut, şi să mai zici să-ţi faci milă de dracul!
Într-o zi ai să păţeşti ca Niţă cu oile.