| Neron a întrebat:

Scuzati categoria,sunt disperat.
Astazi o profesoara mi.a scazut mie si altui elev nota la purtare cu 1, era scris cu pixul, ma va afecta? Precizez faptul ca sunt in clasa 5.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nota semestriala la purtare este stabilita de diriginte, dupa consultarea consiliului clasei, astfel ca un profesor nu poate s-o scada de unul singur, poate doar sa propuna aceasta.
Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 119.(1)La sfârşitul fiecărui semestru şi la încheierea anului şcolar, cadrele didactice au obligaţia să încheie situaţia şcolară a elevilor, în condiţiile prezentului regulament.
(2)La sfârşitul fiecărui semestru, învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru acordarea mediei la purtare, prin care sunt evaluate frecvenţa şi comportarea elevului, respectarea de către acesta a reglementărilor adoptate de unitatea de învăţământ."

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nota la purtare NU poate fi scazuta de orice profesor dupa bunul lui plac. Deci te poti linisti, fiindca probabil ca a procedat astfel doar ca sa-ti "bage" mintile in cap si sa fii cuminte cel putin la ora ei. big grin